Koło Gospodyń Wiejskich w Krępie

Koło Gospodyń Wiejskich w Krępie powstało w latach 70. XX wieku. Przybliżoną datę kronikarkom pomogły ustalić najstarsze mieszkanki wsi, jak Krystyna Wawrzyn, która wspominając lata 70. wskazywała, że wtedy miały miejsce początki koła. Również Grażyna Kwestarz – skarbnik KGW w latach 1986-2012 pomogła otworzyć tę historię.

Bardzo duży wkład w tych latach w powstanie KGW i jego wyposażenie miały dwie mieszkanki Krępy: Helena Janicka i Krystyna Grabowicz (urodzona w 1935 roku).
W latach 1981-1982 przewodniczącą była Krystyna Wawrzyn.
W latach 1986-1992 przewodniczącą KGW była Zofia Sujkowska, zastępcą przewodniczącej Jadwiga Różycka, sekretarzem Krystyna Guzek, skarbnikiem Grażyna Kwestarz. Skład Komisji Rewizyjnej: Teresa Jóźwicka i Krystyna Kukieła.
W tamtych latach koło liczyło około 50 członkiń. Z okazji Dnia Kobiet organizowane były pokazy gotowania i pieczenia. Organizowano także bale karnawałowe, ostatkowe i sylwestrowe. Zaproszenia na bale członkinie przygotowywały własnoręcznie.
KGW organizowało także bale dla dzieci z symbolicznym poczęstunkiem. Zdarzało się, że w balach takich uczestniczyła setka dzieci.
W 1987 roku KGW zdobyła nagrodę za zrobienie wieńca dożynkowego.
W 1990 roku organizowano zabawy wiejskie, które zasilały finanse KGW warto podkreślić, że aby taka impreza się odbyła, potrzebne było specjalne pozwolenie na sprzedaż alkoholu (wódki), przygrywać do tańca musiał zespół muzyczny. Impreza musiała mieć również zapewnioną ochronę, a także sklepik. Prawo do organizowania zabaw miał każdy, ale obowiązywała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Na różne sposoby pozyskiwano pieniądze na działalność. Składkę zbierano raz w roku, wynosiła ona 100 zł (stare złote do 1992 roku). Koło pozyskiwało również pieniądze od darczyńców, np. banku, SKR-u czy GS-u.
Dochody Koła pochodziły również z wypożyczenia zastawy na uroczystości typu komunia, chrzciny, wesela.
Osobami wypożyczającymi zastawę w latach 1986-1992 były: Maria Bryszewska, Anna Grzelak, Grażyna Wilk i Halina Janicka. Wypożyczające zmieniały się wtedy co roku.
W 1992 roku nastąpiła zmiana składu Zarządu. W latach 1992 – 2012 przewodniczącą była Grażyna Wilk, zastępcą przewodniczącej Wiesława Luśtak, sekretarzem Anna Różycka, skarbnikiem Grażyna Kwestarz.
Komisja Rewizyjna: Teresa Jóźwicka, Krystyna Kukieła i Janina Luszczak.
Za salę odpowiedzialna była Teresa Skwarna, za wypożyczanie kuchni Barbara Grabowicz.
1992 roku zorganizowana została wycieczka do Lichenia.
W tych latach także organizowane były bale sylwestrowe i karnawałowe na około 100 osób, było również dużo zabaw mających na celu wypracowanie dochodu. Intensywna działalność przynosiła efekty, ponieważ OSP z pomocą KGW zakupiło na potrzeby jednostki samochód ratowniczo-gaśniczy – Stara 660.
W tamtym w okresie Koło liczyło około 50 członkiń. Organizowano coroczne wyjazdy autokarem np. na Święto Kwiatów do Skierniewic.
W 1993 roku zorganizowano bal sylwestrowy w którym wzięło udział 120 osób.
W 2003 roku odbył się jubileusz 85-lecia OSP Krępa, w przygotowaniu którego członkinie KGW wzięły czynny udział. Uroczystość została zorganizowana w budynku starej szkoły. Niestety po tej uroczystości KGW zaprzestało dalszej działalności.
Dopiero 5 listopada 2012 roku odbyło się oficjalne wybory nowego Zarządu oraz przekazanie dokumentacji, zastawy oraz sprzętu kuchennego nowemu Zarządowi.
Zarząd został wybrany w składzie: przewodnicząca Dorota Lusztak, zastępca przewodniczącej Małgorzata Gałaj, sekretarz Anna Kukieła, skarbnik Anna Grabowicz. Komisja Rewizyjna: Anna Bryszewska i Barbara Wielec.
Wypożyczające zastawę: Anna Czubiak i Beata Doroba.
Reaktywowane Koło rozpoczęło aktywną działalność, pierwszym przedsięwzięciem zorganizowanym 25 lutego 2013 roku było ostatkowe chodzenie z Misiem – które organizowano również w kolejnych latach. Ponownie organizowano bale sylwestrowe, obchody Dnia Kobiet, wycieczki np. do Oświęcimia i Częstochowy.
W maju 2015 roku gospodynie zaangażowały się w pracę przed otwarciem świetlicy wiejskiej w OSP w Krępie. W tym samym roku, 31 maja, KGW Krępa wystawiło własne stoisko podczas gminnego festynu w Domaniewicach.
Natomiast 29 sierpnia 2015 roku w Krępie zorganizowano pożegnanie lata dla wszystkich mieszkańców wsi – dzieci, młodzieży i dorosłych.
Gospodynie z Krępy były również inicjatorkami zajęć z zumby, które odbywały się od września do grudnia 2015 roku, a prowadziła je Joanna Gałka-Walczykiewicz. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W tym samym roku gospodyniom udało się zorganizować wycieczkę do Gdańska, a także bal andrzejkowy, na którym bawiło się około 90 osób.
W roku 2016 organizowano bal ostatkowy, obchody Dnia Kobiet, chodzenie z Misiem. Gospodyń nie zabrakło na Majówce Domaniewickiej. W ramach majówki zorganizowany został Turniej Wsi, w którym drużyna z Krępy zajęła II miejsce.
W tym samym roku panie pojechały na wycieczkę do Krakowa, wzięły także udział w promocji książki pod tytułem „Krępa moją małą ojczyzną” napisanej przez Henryka Barbuchę.
2018 roku zorganizowano bal karnawałowy, a także chodzenie z Misiem. Panie wzięły udział w gminnych obchodach Dnia Kobiet, a 20 sierpnia bawiły się na pożegnaniu lata dla mieszkańców wsi Krępa.
8 września 2017 roku przygotowały poczęstunek dla pielgrzymów zmierzających do sanktuarium Matki Bożej w Domaniewicach. W tym też miesiącu pojechały na wycieczkę do Zakopanego
W październiku zorganizowały „Babi zlot”.
W kolejnych latach organizowane były podobne przedsięwzięcia.
Nieco inny charakter miał integracyjny wyjazd Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Domaniewice zorganizowany 12 lipca 2018 roku. Miejscem docelowym był Lipce Reymontowskie. 
Gospodynie z Krępy kilkakrotnie organizowały też na drodze bramki, mające zatrzymać nowożeńców jadących na ślub.
W 2018 oraz 2019 roku panie zorganizowały spotkania opłatkowe. Były one okazją do wspólnej modlitwy, kolędowania oraz degustacji potraw wigilijnych.
Kolejnymi przedsięwzięciami organizowanymi w 2021 roku i 2022 były zimowe kuligi oraz ogniska. Nadal organizowane były bale karnawałowe, Dzień Kobiet, gospodynie brały udział w majówkach, angażowały się na przykład przy malowaniu altany i sadzeniu krzewów.

Kronika KGW Krępa cz. 1

Kronika KGW Krępa cz. 2