Gminna Rada Kobiet w Chąśnie

Łucja Sierota
Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet od roku 2016

Gminna Rada Kobiet w Chąśnie reaktywowała się w 1996 roku. Pierwszą przewodniczącą była Krystyna Gałaj z Wyborowa, która pełniła tę funkcję do 2014 roku. Następną przewodniczącą była Monika Mańkowska ze Skowrody Południowej. W 2019 roku przewodniczącą została Łucja Sierota z Chąśna Drugiego i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Gminna Rada Kobiet skupia wokół siebie przewodniczące ze wszystkich wsi gminy Chąśno. W gminie Chąśno działa 15 KGW są to: Błędów, Chąśno, Chąśno II, Chąśno GS, Goleńsko, Karnków, Karsznice Duże, Mastki, Niespusza Nowa, Niespusza Wieś, Sierżniki, Skowroda Południowa, Skowroda Północna, Przemysłów i Wyborów.
Panie wraz z innymi kobietami należącymi do KGW poszczególnych wsi organizują różne spotkania, warsztaty i szkolenia. Wspólnie wyjeżdżają do teatru, na wycieczki krajoznawcze, organizują wyjazdy do Uniejowa.
Sztandarową coroczną imprezą, organizowaną w różnych miejscowościach, z udziałem ponad 100 osób, jest Dzień Kobiet. Ale są też spotkania np. imprezy integracyjne, jak wydarzenie przygotowane jesienią 2015 roku w OSP w Karsznicach Dużych. Bawiło się tam około 200 osób – przede wszystkim członkiń KGW z 15 kół, ale też strażaków z 11 jednostek, ale też wielu zaproszonych gości. Nowością na tej imprezie był pokaz zumby w wykonaniu gospodyń.
28 marca 2015 roku brały udział w Regionalnym Turnieju Sołectw w Szadku i tam zajęły I miejsce w kategorii występów artystycznych wśród 23 kół z województwa łódzkiego – tańczyły wówczas zumbę.
Zumba pojawiała się na imprezach częściej, np. na gminnym Dniu Kobiet, zorganizowanym 12 marca 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chąśnie Drugim.
Podczas gminnych obchodów Dnia Kobiet w Bibliotce w Chąśnie Drugim w 2018 roku, panie mogły poczuć się wyjątkowo za sprawą szarf z napisami i tytułami, jakimi je ozdobiono. Maria Pietrzak otrzymała szarfę z napisem „Wyjątkowa i radosna, kobieta z klasą”, Irena Białas z gminy Bielawy – „Szlachetna i wrażliwa”, Beata Mikituła z gminy Domaniewice – „Aktywna i miła”, Emilia Jaraźna z gminy Kiernozia – „Subtelna i niezwykła”, Grażyna Budnicka z gminy Kiernozia – „Uśmiechnięta i wrażliwa”, Sylwia Gładka z gminy Kocierzew Południowy – „Kreatywna i energiczna”, Anna Rybus z gminy Łowicz – „Atrakcyjna i serdeczna”, Zofia Mycka z gminy Łowicz – „Przebojowa i wesoła”, Monika Wawrzyn z gminy Łyszkowice – „Zmysłowa i dynamiczna”, Teresa Duranowska z gminy Nieborów – „Wdzięczna i elegancka”, Jolanta Perzyna z gminy Zduny – „Twórcza i ambitna”.
Agnieszka Wojda – wójt gminy Kocierzew Południowy oraz Beata Miazek – wójt gminy Kiernozia otrzymały tytuły „Perła gminy”.
Kobiety promują tradycyjne produkty (np. brały udział np. w 2012 roku projekcie Muzeum w Łowiczu „Smak dzieciństwa”, w ramach którego piekły tradycyjne chleby, bulki drożdżowe i rogaliki w piecu chlebowym w skansenie w Maurzycach) i poszerzają kulturę kulinarną swojej gminy. Brały udział w festynach, dożynkach, „Łowickim Jadle” czy „Biesiadzie Łowickiej”. Promują polską, zdrową, regionalną żywność.
Przykładem tej działalności mogą być dożynki wojewódzkie zorganizowane 22 sierpnia 2021 roku Rogowie, na których wieniec z gminy Chąśno zajął II miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego. Za wykonanie wieńca odpowiedzialna była Łucja Sierota, ale pomagały jej Bożena Salamon, Bożena Kośmider, Krystyna Zabrzeska, Agnieszka Zabost, Bożena Brodecka i Róża Kazimierczak.
Biorą udział w różnych akcjach charytatywnych by pomóc potrzebującym. Uczestniczą w organizowanych przez powiat i województwo konkursach.
W 2022 roku panie założyły zespół śpiewaczy „Złote Nutki” i mają na swoim koncie kilka udanych występów.
Razem dla Gminy Chąśno
W 2019 roku gospodynie z gminy Chąśno zarejestrowały swoją działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie KGW – Razem dla Gminy Chąśno. Zarząd Stowarzyszenia tworzą: prezes Irena Kolos, wiceprezes Łucja Sierota, członkinie Agnieszka Rutkowska i Agnieszka Zabost. Stowarzyszenie liczy 22 osoby, a jego siedziba mieści się w jednym z pomieszczeń w Urzędzie Gminy w Chąśnie.
Poprzez rejestrację pozyskują środki na swoją statutową działalność.
Zrealizowały już kilka mniejszych i większych projektów, jak np. wydanie w 2021 roku książki „Gmina Chąśno dawniej i dziś”, napisanej przez Katarzynę Skierską-Piętę, Marka Wojtylaka oraz Tadeusza Żaczka.
W 2022 roku Stowarzyszenia realizowało warsztaty „Sąsiedzkie spotkania z Ukrainą”. Panie z Polski i Ukrainy wspólnie gotowały potrawy charakterystyczne dla ich kuchni, jak np. barszcz biały i barszcz ukraiński. Przy okazji testowały nową kuchenkę i poznawały się.
KGW w gminie Chąśno wciąż rozwija swoje umiejętności i społecznie pracuje na rzecz całego społeczeństwa. Praca ta przynosi im wielką satysfakcję i daje dużo radości.
150-lecie Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich
2 lipca 2016 roku Gminna Rada Kobiet w Chąśnie była organizatorem obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich – wydarzenie miało charakter regionalny, ponieważ do udziału w nim zostały zaproszone osoby z dawnego województwa skierniewickiego, ponieważ działały wówczas takie struktury Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Wśród zaproszonych gości był Władysław Serafin – prezes krajowy tegoż Związku, Bernadetta Niemczyk – przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło Edwarda Gnata – prezesa Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łowiczu oraz Marii Pietrzak – przewodniczącej Rejonowej Rady KGW w Łowiczu.
Podczas tej uroczystości uhonorowane zostały dwie osoby z gminy Domaniewice: Krystyna Burzyńska otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Kółek Rolniczych”, a Teresa Andrzejczak „Order Serca – Matkom Wsi”.
33 inne kobiety otrzymały wyróżnienia za wyjątkowo aktywną pracę na rzecz rozwoju i wspieranie działalności różnych kół.

Album fotograficzny KGW Gminy Chąśno

KGW Gminy Chąśno 2007 rok

KGW Gminy Chąśno 2008 rok

KGW Gminy Chąśno 2009 rok

KGW Gminy Chąśno 2010 rok

KGW Gminy Chąśno 2011 rok

KGW Gminy Chąśno 2012 rok

KGW Gminy Chąśno 2014 rok

KGW Gminy Chąśno 2015 rok

KGW Gminy Chąśno 2017 rok

KGW Gminy Chąśno 2018 rok

KGW Gminy Chąśno 2019 rok

KGW Gminy Chąśno 2020 rok

KGW Gminy Chąśno 2021 rok

KGW Gminy Chąśno 2022 rok

KGW Gminy Chąśno 2023 rok

KGW Gminy Chąśno 2024 rok

KGW Gminy Chąśno DYPLOMY I WYRÓŻNIENIA

KGW Gminy Chąśno WZMIANKI W PRASIE

KGW Gminy Chąśno ZDJĘCIA RÓŻNE

Z kroniki Gminnego Ośrodka Kultury