Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 1921 roku, więc historia ta liczy już ponad wiek. Pierwszą przewodniczącą Koła w Bocheniu była Urszula Rybus. Obecną jest Anna Rybus.
W 1938 roku Koło w Bocheniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa założyło ochronkę. Kobiety z Zofią Dylewiczową na czele opiekowały się w niej dziećmi w wieku od 3 do 7 lat. Jak opisał dr Stanisław Flis w swojej książce pt. „Krótki zarys historii wsi Bocheń”, siedzibą ochronki był domu Franciszka Rybusa.
W późniejszym czasie powiat organizował tzw. wiejski dzieciniec, który zapewniał opiekę nad dziećmi w czasie żniw. W działalność tego dziecińca zaangażowana była Maria Górczyńska, późniejsza działaczka KGW w Bocheniu.
Działalność KGW w Bocheniu od pierwszych lat była bardzo intensywna, a motorem napędowym były kolejne przewodniczące: Eugenia Szkup, Klara Madanowska, Helena Szymańska, Kazimiera Rybus, Zuzanna Kołodziejska, Helena Kurczak, Jolanta Stępniak i Barbara Borowiec. Od 2011 roku funkcję przewodniczącej pełni Anna Rybus.
Kobiety integrowały się na spotkaniach: dawniej przy darciu pierza, przędły len lub pakuły. Wymieniały się przepisami kulinarnymi, śpiewały pieśni, w tym religijne i regionalne, opowiadały anegdoty o czarownicach. Wypożyczały naczynia, rozprowadzały kurczaki, brały udział w konkursach na przydomowe ogródki. Przez lata opiekowały się i wciąż się opiekują przydrożnymi krzyżami i kapliczkami.
Były i są organizatorkami i współorganizatorkami szkoleń, pogadanek, spotkań, zabaw tanecznych, dożynek i pokazów kulinarnych. Biorą udział w wycieczkach krajoznawczych, wyjazdach do teatru. Uczestniczą w dożynkach gminnych, powiatowych oraz parafialnych; w świętach i uroczystościach na terenie gminy i powiatu.
Koło współpracuje z: Gminnym Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych, Rejonową Radą Kobiet, Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną, Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Biblioteką, Stowarzyszaniem Rozwoju Wsi Bocheń i Okolic.
Przez kolejne lata członkinie chcą dalej działać społecznie, na rzecz swojego środowiska i swojego koła. Chcą bowiem kontynuować tradycję swoich babć, mam lub teściowych – które zaszczepiły im ducha wspólnoty.
Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Bocheniu tworzą obecnie: przewodnicząca Anna Rybus (która prowadzi również kronikę), zastępca przewodniczącej Barbara Borowiec, sekretarz Marzena Tokarczyk i skarbnik Maryla Kurczak.
W ostatnich latach członkinie Koła obchodziły Dzień Kobiet, zwykle na dwóch imprezach w jednym roku: oddzielnie w paniami ze wszystkim KGW z terenu gminy Łowicz, odrębnie z koleżankami z całego powiatu łowickiego. Spotykały się okresie noworocznym, bawiły na balach andrzejkowych lub walentynkowych.
I tak np. w 2011 roku delegacja z Bochenia brała udział m.in. w spotkaniu wielkanocnych gminy Łowicz organizowanym w Urzędzie Gminy Łowicz.
Na Boże Ciało w tym samym roku ołtarz wykonały: Maryla Kurczak, Zofia Fałowska, Teresa Kurczak, Wanda Flis, Anna Rybus, Izabela Siejka, Barbara Borowiec, Maryla Siejka, Lucyna Rybus. Rekwizytów użyczyła Hanna Flis. W przygotowania do Bożego Ciała w kościele zaangażowali się strażacy: dh Roman Gałaj i dh Cezary Rybus. Dekorację przygotowywała również Halina Gusta. W uroczystości Bożego Ciała KGW z Bochenia angażuje się co roku.
W czerwcu 2011 panie pojechały do Ostrowa na Święto Wianka (czyli Noc Świętojańską) – to też coroczna tradycja. Do Ostrowa jeżdżą co roku na święto pieczonego ziemniaka. Są też dalsze wycieczki – np. w sierpniu 2011 pielgrzymowały do Matki Bożej Częstochowskiej oraz Matki Bożej Leśniowskiej. W 2014 roku pojechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, w 2015 – do Torunia.
Również w sierpniu 2011 roku w Wygodzie odbyły się dożynki gminy Łowicz, na które delegacja z Bochenia pojechała z chlebem upieczonym przez Marię Górczyńską. Co roku dożynki odbywają się w innej wsi, ale zawsze jest na nich obecna delegacja z Bochenia.
W październiku 2011 roku panie wzięły udział w pokazie żywieniowym przygotowanym przez instruktorkę ŁODR w Bratoszewicach Elżbietę Jóźwiak. Podobny udział zorganizowany został również rok później.
W kolejnych latach angażowały się w podobne wydarzenia. Zatrzymamy się na chwilę na roku 2013, ponieważ 13 lipca tego roku OSP w Bocheniu świętowała swoje 100-lecie, co było wielkim wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności. Panie brały udział w tej uroczystości, m.in. przygotowały obiad i bawiły się ze strażakami.
16 lutego 2014 roku, z okazji przypadającej 7 lutego 500. Rocznicy śmierci Adama z Bochenia – lekarza polskich królów – PTTK z Łowicza wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Bocheniu zorganizował rajd szlakiem Adama z Bochenia, którego trasa wiodła z Łowicza do Bochenia.
Rajdowicze wyruszyli spod budynku Urzędu Gminy Łowicz i szli doliną Bzury do wsi Świące i stamtąd doliną Bobrówki do Bochenia, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Adamowi z Bochenia. Wygłoszony został wykłada na temat jego życia, a koniec uczestnicy zostali poczęstowani posiłkiem przygotowanym przez KGW w Bocheniu.
2 czerwca 2017 roku odbyło zebranie członkiń KGW w Bocheniu z przedstawicielami Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Podczas tego zebrania wyróżnionych zostało 5 kobiet szczególnie zasłużonych dla KGW. Były to: Marianna Kurczak, Marianna Górczyńska, Kazimiera Ptasińska, Helena Kurczak i Eugenia Kurczak.
18 czerwca 2022 roku KGW w Bocheniu obchodziło 100-lecie działalności. Wszystkie członkinie otrzymały z tej okazji dyplomy uznania za wieloletnie zaangażowanie na rzecz rozwoju regionalnego, pielęgnowanie tradycji oraz działalność społeczną.
Nagrody w postaci statuetek dla czynnych członkiń Koła w wieku 60+ otrzymały: Krystyna Rybus, Maria Górczyńska, Genowefa Siejka, Zofia Fałowska, Wanda Flis, Bożena Kosiorek, Janina Rybus, Barbara Borowiec oraz Małgorzata Kurczak.
Nagrodę specjalną odebrała Maryla Kurczak, która w KGW Bocheń działa ponad 30 lat.