Koło Gospodyń Wiejskich w Niedzieliskach powstało w latach 60. XX wieku. Od początku szefowała nim Zdzisława Jaraźna. Gospodynie organizowały gminne dożynki, bale, pokazy i różnego rodzaju warsztaty. Do Koła Gospodyń Wiejskich warto było należeć, ponieważ w trudnych czasach PRL gospodynie wspólnymi siłami zdobywały deficytowe towary takie jak na przykład kuchenki gazowe czy małe kurczaki.
Po wieloletniej przerwie koło wznowiło swoją działalność w 2011 roku jako Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach. Prezesem stowarzyszenia jest Emilia Jaraźna – prywatnie synowa honorowej szefowej. Członkiniami Koła zostało wiele kreatywnych kobiet, wnoszących wiele ciekawych pomysłów w jego pracę. Nowy rozdział KGW rozpoczął się 26 stycznia 2011 roku decyzją o założeniu Stowarzyszenia, panie zdecydowały, że będzie się ono nazywało Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach. Skorzystały przy tym z pomocy w postaci dobrych rad od podobnego stowarzyszenia, które prężnie działa we wsi Zamiary, pod kierunkiem prezes Grażyny Budnickiej.
Stowarzyszenie w Niedzieliskach stało się więc drugą tego typu organizacją na terenie gminy Kiernozia, inicjatorki powołania go do życia od początku miały świadomość z wielkiej odpowiedzialności, jaką biorą na siebie.
Początki były trudne, ponieważ nadal było to przecieranie szlaków. Mieszkańcy gminy stopniowo przyzwyczajali się do obecności stoisk stowarzyszeń KGW na różnych imprezach i wydarzeniach. Jak przyznają członkowie, sami uczyli się również na własnych błędach, ale było to potrzebne aby móc pokazywać się na imprezach powiatowych i nie tylko.
W zebraniu założycielskim koła udział wzięły 32 osoby. Wybrano na nim zarząd w składzie: Emilia Jaraźna, Barbara Drożdżewska i Jadwiga Znyk.
Do komisji Rewizyjnej wybrane zostały: Katarzyna Kaźmierczak, Agnieszka Kobierecka oraz Renata Traczyk. Składki członkowskie ustalono w wysokości 20 zł na rok.
Pierwszą imprezą, którą zorganizowało Stowarzyszenie wraz z OSP w Niedzieliskach były ostatki, w których wzięło udział około 150 osób. Odbyły się one 4 marca 2011 roku, a trwały nawet do 5 marca, ponieważ zabawa taneczna skończyła się nad ranem. Fundusze które udało się zarobić na tej zabawie zostały przeznaczone na sfinansowanie remontów strażnicy.
Wspólnym przedsięwzięciem gospodyń i strażaków były również obchody Dnia Kobiet zorganizowane 5 marca 2011 roku. Wzięły w nich udział wszystkie mieszkanki Niedzielisk oraz strażacy – często mężowie pań z KGW. W imprezie uczestniczył wójt gminy Kiernozia Zenon Kaźmierczak, który wyraził zadowolenie z powstania Stowarzyszenia i podjęcia z nim współpracy.
Poza miejscową strażą, Stowarzyszenie już na początku działalności podjęło współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kiernozi. 8 marca 2011 roku w GOK świętowano Dzień Kobiet podczas spotkania zorganizowanego przez stowarzyszenia oraz wójta gminy Kiernozia Zenona Kaźmierczaka, który złożył okolicznościowe życzenia i wręczył paniom kwiaty.
13 czerwca 2011 roku gospodynie wzięły udział w warsztatach zdobienia techniką decoupage, które zostały zorganizowane w GOK w Kiernozi.
13 lipca 2011 roku Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach zadebiutowało na dniu Kiernozkiego Dzika. Na stoisku z Niedzielisk można było skosztować swojskiego jadła. Udział w tej imprezie stał się coroczną tradycją.
W pierwszym roku działalności stowarzyszenie organizowało wyjazdy do teatrów w Płocku i Warszawie.
W roku 2012 Dzień Kobiet świętowano już podwójnie – 10 marca na imprezie w GOK, kilka dni później w Niedzieliskach. Podczas imprezy wystąpił zespół śpiewaczy „Kiernozianie”. Gościem specjalnym był poseł na sejm RP Paweł Bejda.
Pierwszą imprezą powiatową, w której wzięło udział KGW z Niedzielisk, była 12 Biesiada Łowicka, zorganizowana 26 sierpnia 2012 roku w Łowiczu. Stowarzyszenie wzięło udział w konkursie pod nazwą „Chłop biesiadny” – a była to przebrana za mężczyznę kukła.
Stowarzyszenia z Niedzielisk nie mogło zabraknąć na Nocy Świętojańskiej, która cyklicznie organizowana jest w parku w Kiernozi, zawsze 23 czerwca. W czasie tej imprezy można było skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach. I tak jest co roku.
30 listopada 2012 roku Niedzieliskach zorganizowana została zabawa andrzejkowa. Nie zapomniano o andrzejkowych wróżbach, czy odpowiednich dekoracjach sali. W imprezie brały udział panie z KGW, strażacy oraz zaproszeni goście, wśród nich wójt Zenon Kaźmierczak oraz dyrektor GOK w Kiernozi Bożena Olczak.
27 lutego 2013 roku w Niedzieliskach zorganizowane zostały warsztaty piekarnicze, w których wzięło udział 20 kobiet z gmin Kiernozia i Sanniki. Warsztaty poprowadziła Teresa Kaczor która umiejętności wypieku chleba uczyła się od swojej babci.
Organizacji warsztatów pomogła Elżbieta Jóźwicka z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, z którą gospodynie współpracowały już wcześniej. Warsztaty dostarczyły uczestniczkom bardzo dużo satysfakcji, ponieważ świeżo upieczony chleb degustowały z przygotowanymi własnoręcznie pastami. Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki funduszom pozyskanym z Lokalnej Grupy Działania „Gniazdo”. Podczas warsztatów testowano dwie kuchenki gazowe z piekarnikami, był to nowo zakupiony sprzęt dla Koła.
Koło Gospodyń Wiejskich z Niedzielisk wzięło udział w Księżackim Jadle – Festiwalu Dobrej Żywności, który został zorganizowany 8 września 2013 roku na Nowym Rynku w Łowiczu. W ramach imprezy przeprowadzono konkurs dla KGW na najlepszą zupę owocową. Rywalizowało 12 kół z różnych gmin. Zwyciężczynią konkursu została Zofia Mycka z KGW Strzelcewie, zupa wiśniowa z Niedzielisk zajęła trzecie miejsce. Jurorem w tym konkursie był Pascal Brodnicki. Gwiazdą imprezy – Zbigniew Wodecki.
1 lutego 2014 roku w pałacu w Kiernozi odbył się koncert Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej – solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, która zaśpiewała najpiękniejsze i najbardziej znane arie operetkowe. W spotkaniu uczestniczyło 40 osób związanych z działalnością społeczną i wspierających działalność GOK w Kiernozi, w gronie tym znalazła się Emilia Jaraźna przewodnicząca Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach.
Sołectwo Niedzieliska brało w gminnym święcie plonów, zorganizowanym 31 sierpnia 2014 roku w Kiernozi. Wieniec z Niedzielisk miał kształt korony i został wykonany przy zaangażowaniu wszystkich pań ze stowarzyszenia. Szczególnie zaangażowana w to przedsięwzięcie była Henryka Dudkowska, która uczyła pozostałe panie jak pleść dożynkowy wieniec.
2015 roku w budynku OSP Niedzieliska prowadzone były prace remontowe, które objęły kuchnię na pierwszym piętrze. Zakupiony został do niej sprzęt, w tym szafy chłodnicze. Członkinie Stowarzyszenia brały czynny udział w pracach porządkowych, dzięki czemu można było wkrótce ponownie organizować różnego typu spotkania i warsztaty.
Bardzo dużym sukcesem gospodyń było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie na najlepszą zupę rybną, który został zorganizowany na Księżackim Jadle – Festiwalu Dobrej Żywności w Łowiczu w 2015 roku. Do konkursu zgłosiło się 16 kół Gospodyń Wiejskich, a jurorem był znany krytyk kulinarny Kurt Scheller.
Nagrodą dla koła było 2 500 zł.
Strażnica w Niedzieliskach doczekała się także remontu z zewnątrz, który został przeprowadzony w 2015 roku przed budynkiem położona została kostka. Panie ze stowarzyszenia pomagały przy pracach porządkowych, przygotowywały również posiłki dla osób, które wykonywały prace.
20 września 2015 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Niedzieliskach świętowała 50-lecie. W czasie uroczystości docenione również zostały panie że Stowarzyszenia. Medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymały: Emilia Jaraźna, Katarzyna Kaźmierczak, Jadwiga Znyk, Halina Kaźmierczak, Agnieszka Traczyk, Renata Traczyk, Agnieszka Kobierecka oraz Renata Fortuna.
We wrześniu 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kiernozi zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne, które poprowadził fotografik Marcin Kober. Zwieńczeniem warsztatów był dwudniowy wyjazd Bieszczady, podczas którego robiono wiele zdjęć, wykorzystując w praktyce wiedzę zdobytą podczas warsztatów teoretycznych. Z nauki tej skorzystało kilka pań ze Stowarzyszenia, w tym kronikarka Agnieszka Kobierecka, a także przewodnicząca Emilia Jaraźna.
W maju 2016 roku w Kiernozi powstaje Gminna Rada Kobiet, której celem jest koordynacja działań poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich. Przewodniczącą Rady wybrana została Emilia Jaraźna, zastępcą Grażyna Budnicka, sekretarzem Agnieszka Kobierecka, skarbnikiem Anna Dubiel.
Powołano również Komisję Rewizyjną w składzie: przewodnicząca Beata Lewaniak, członkowie Katarzyna Kaźmierczak, Jadwiga Znyk oraz Mirosława Witkowska.
W 2016 roku na terenie gminy zaczęły działać koła w Chruślach (przewodnicząca Wioletta Brzozowska), Osinach (przewodnicząca Elżbieta Wasilewska), Sokołowie Kolonii (przewodnicząca Anna Szypszak), Wituszy (przewodnicząca Anna Warabida) i Woli Stępowskiej (przewodnicząca Wioletta Zimecka).
2016 rok to czas nie tylko zmian organizacyjnych, ale również licznych imprez. 17 lipca 2016 roku w skansenie w Maurzycach zorganizowane zostały Łowickie Żniwa. Stowarzyszenie brało w nich czynny udział, wystawiając stoisko kulinarne z własnymi wyrobami: ciastem drożdżowym, sernikami, chlebem na zakwasie, z kotletami mielonymi, bigosem. Największą furorę zrobił smalec ze skwarkami podawany na własnym chlebie, oczywiście z ogórkiem kiszonym.
Gospodynie wzięły również udział w konkursie na najlepszy chłodnik.
Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach znalazło się na kartach książki „Kulinarne podróże po Łódzkiem”.
W książce wydanej w 2016 roku zamieszczony został przepis na zupę chrzanową oraz szynkę łowicką, opatrzone zdjęciem KGW w Niedzieliskach. Znalezienie się na kartach przewodnika kulinarnego było dla gospodyń bardzo dużym wyróżnieniem. Bardzo miłą niespodzianką dla nich był również sympatyczny komentarz autorstwa starosty łowickiego Krzysztofa Figata.
6 listopada 2016 roku w Niedzieliska zorganizowane zostało jesienne spotkanie integracyjne, w którym wzięły udział przedstawicielki poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście. Spotkanie miało na celu odnowienie współpracy, wymianę doświadczeń, pomoc nowo powstałym kołom w rozpoczęciu działalności.
Rok 2017 był dla Koła nieco spokojniejszy, realizowano jednak wiele przedsięwzięć, w tym wyjazdów do teatrów.
6 września 2017 roku w GOK w Kiernozi odbyły się warsztaty z carvingu – rzeźbienia owoców i warzyw.
2017 roku do parafii w Kiernozi dotarła kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Gospodynie zaangażowane były w przygotowaniu kościoła do tej uroczystości, niektóre z nich niosły obraz w procesji.
17 grudnia 2017 roku obchodzono dwusetną rocznicę śmierci najbardziej znanej kiernozianki – Marii z Łączyńskich Walewskiej. Z tej okazji koła gospodyń z terenu gminy postanowiły przypomnieć jej postać.
Kronika Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach cz 1
Kronika Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach cz 2