Koło Gospodyń Wiejskich w Złakowie Kościelnym powstało w 1957 roku. Inspiratorką i założycielką była Pani Leokadia Wieteska, młoda mieszkanka Złakowa.
Od tego momentu nastąpiło ożywienie działalności społecznej w naszej wsi. Organizowano wieczorki towarzyskie, zabawy taneczne z loterią fantową. Utworzono grupę teatralną, która wystawiała takie sztuki jak: „Znachor”, „Wesele Jagny” oraz „Przybrana Córka”. Panie przeznaczyły zyski na zakup serwisu na sto osób, który członkini Aniela Dobrowolska przywiozła zaprzęgiem konnym z Łowicza.
W 1959 roku odbyły się Centralne Dożynki w Warszawie, na które nasze członkinie pojechały z wieńcem. Wieniec dożynkowy przedstawiał kościół w Złakowie Kościelnym.
W delegacji wieńcowej wzięły udział: Dubiel Krystyna, Tokarski Jan, Koza Piotr, Wrona Zofia, Rosłonek Lucyna i siostra Władysława Berlińska.
W członkinie koła wstąpiła nowa siła, chęć poznawania wszystkiego co piękne, co warto odkryć i obejrzeć. Organizowały wiele wycieczek krajobrazowych, m. in.: w Góry Stołowe, do Gdyni, Krakowa, Poznania. Organizowały też dożynki parafialne, na które wiciem wieńca zajmowały się członkinie koła gospodyń. Pod koniec lat 50. były organizowane pierwsze kursy: gotowania, pieczenia, kroju i szycia oraz kursy medyczne – pierwszej pomocy.
W 1959 roku został założony dzieciniec w okresie nasilonych prac polowych (żniwa), dziećmi zajmowała się Weronika Napiórkowska – nauczycielka.
Pod koniec lat 60. zakupiono serwis na dwieście osób, sokowirówkę i szatkownicę, sprzęt ten służył całej społeczności wiejskiej. Panie organizowały nadal zabawy taneczne, a pozyskane fundusze przeznaczały na budowę domu ludowego, wycieczki, a także wyjazdy do teatru.
Od 1969 roku w kole organizowany jest Dzień Kobiet.
Począwszy od 1975 roku pani przystępują do udziału w konkursach: „Więcej owoców, warzyw i kwiatów”, „Więcej mleka wysokiej jakości” – za co zdobywamy wyróżnienie i nagrody. W następnych latach oprócz konkursów i kursów dochodzą sprawy modernizacji wsi, m.in. budowa wodociągów, melioracja gruntów rolnych i rozbudowa Domu Ludowego. Panie pomimo licznych obowiązków w gospodarstwach znajdują czas na przygotowanie posiłków.
Na przełomie lat 80. i 90. koło liczyło blisko osiemdziesiąt członkiń.
Panie zajmowały się rozprowadzaniem piskląt kurzych i kaczych oraz wypożyczaniem serwisu, wspólnie z nauczycielami organizowano choinki noworoczne, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i Dzień Dziecka. Od zawsze współpracują z Radą Sołecką, Zarządem OSP, z Radą Gminną KGW oraz Domem Kultury w Zdunach.
Od 2000 roku brały udział w turniejach: „O puchar wójta”, „Zabawa bez alkoholu” oraz „Święcie Jesieni” czy różnych festynach, imprezach okolicznościowych jak święto Seniora Strażaka i Biesiada Babska na świeżym powietrzu.
Przewodniczące KGW od 1957 roku: Gajda Franciszka, Dubiel Genowefa (Wrona), Chlebna Zofia, Tokarska Maria, Ambroziak Danuta, Szewczyk Genowefa, Dałek Teresa, Krysztofiak-Golisz Krystyna, Nowakowska Maria, Gromek Maria, Wieteska Anna, Majewska Ewa i Dubiel Jolanta.