KGW powstało w 1960 r. Zaczątkiem zawiązania organizacji były fundusze pozyskane na zakup serwisu – było to jeszcze pod koniec lat 50.
Pierwszą przewodniczącą była Feliksa Żaczek, do Zarządu wraz z nią weszły: Katarzyna Świdrowska i Marianna Żaczek.
Kolejnymi przewodniczącymi były: Zofia Kowalczyk (1966 – 1968), Henryka Majer (1968 – 1972), Irena Fabijańska-Gadzinowska (1972 – 1980), Teresa Żaczek (1980 – 1986), Józefa Świdrowska (1986 – 1990), Teresa Szachogłuchowicz (1990 – 1994 oraz 1998 – 2002), Krystyna Gałaj (1994 – 1998). Obecnie funkcję przewodniczącej od 2002 roku pełni Kazimiera Kołaczek.
Na początku działalności KGW w Wyborowie organizowane były różne kursy: gotowania, pieczenia, szycia, robienia przetworów na zimę.
Do 1995 roku przewodniczące zajmowały się rozprowadzaniem kurcząt. W późniejszych czasach organizowały zabawy taneczne dla młodzieży, a z uzyskanego dochodu zakupiony został nowy serwis obiadowy na 400 osób wraz z wyposażeniem kuchni. Jest on wykorzystany do dnia dzisiejszego na wszelkiego rodzaju imprezy.
Organizowane były również wycieczki dla mieszkańców wsi. Zachowane są np. zdjęcia z wyjazdu do Warszawy w 1984 roku.
W sierpniu 2002 roku KGW w Wyborowie brało udział w konkursie kulinarnym na najlepsze danie regionu łowickiego. Organizatorem konkursu był Urząd Miejski w Łowiczu, pomysłodawcą – ówczesny wiceburmistrz Eugeniusz Furman. W konkursie udział wzięło 6 kół z powiatu łowickiego: z Goleńska, Nieborowa, Różyc Starej Wsi, Różyc Żurawieńca Sierżnik i Wyborowa. Honorowym jurorem konkursu, który odbywał się na dziedzińcu Muzeum w Łowiczu był znany kucharz Maciej Kuroń.
Konkurencja w konkursie była zacięta, ponieważ uczestniczki sięgnęły po przepisy sprzed lat i tym zaimponowały organizatorom i jurorom. Bo np. KGW w Goleńsku zgłosiło wino chabrowe, Sierżniki – polewkę z kaszy jaglanej, był też jusznik z żytniej mąki z dodatkiem krwi z królika, biały barszcz na zakwasie, kluski z ręki czy kulis – orzeźwiający napój z kiszonych buraków cukrowych.
KGW z Wyborowa zajęło w konkursie I miejsce za tradycyjny chleb, który w chlebowym pieci upiekła Aniela Kosiorek. Został on podany z szynką jajeczną oraz sosem chrzanowym. Równorzędne miejsce I przyznano gospodyniom z Nieborowa, m.in. za pierogi z serem.
Na przestrzeni 33 lat w Wyborowie dwukrotnie organizowane były dożynki. W 1990 roku gospodarzami dożynek byli Danuta Urbanek i Jerzy Kołaczek. W 2023 roku gospodarzami byli Marzena Majer oraz Wiktor Lis.
Tradycją koła jest to, że 8 sierpnia przyjmowana jest pielgrzymka poczęstunkiem przygotowanym przez kobiety. Ta tradycja trwa już 30 lat.
KGW w Wyborowie obchodziło 50-lecie swojej działalności, a miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna – 100-lecie. Oba jubileusze obchodzono wspólnie, 3 lipca 2010 roku.
Kobiety z KGW biorą udział w różnych uroczystościach kościelnych i okolicznościowych prezentując z dumą łowickie stroje ludowe.
Koło współpracuje ze strażakami Z OSP Wyborów, wspierając ich kulinarnie podczas strażackich uroczystości.