Koło założone zostało w latach 50. XX wieku. Do Szkoły Podstawowej w Świeryżu zostało wystosowane pismo od powiatowych organizacji rolniczych o zorganizowanej kobiecej organizacji o nazwie Koło Gospodyń Wiejskich. Propozycja zaraz została przyjęta. Na początku do Koła zapisały się 23 członkinie, a przewodniczącą wybrana została nauczycielka Szkoły w Świeryżu – Cecylia Wieteska.
W tamtym czasie zebrania odbywały się w szkole lub u którejś z członkiń, bo nie było innego pomieszczenia. Koło zaczęło pracować bardziej intensywnie, kiedy przewodniczącą została Maria Gałaj. Członkinie czynnie uczestniczyły w wielu wydarzeniach, organizowane były różnego rodzaju odczyty na temat zdrowia, chowu kurcząt i ich odchowu, konkursy na ogródki kwiatowe oraz kursy gotowania, pieczenia, szycia, haftu oraz wielu innych umiejętności bardzo potrzebnych kobietom wiejskim w tamtych czasach.
Kursy prowadzili fachowcy, którzy służyli dobrą radą. Anna Gawinek pomagała w zakupie serwisu stołowego i naczyń kuchennych, które wypożyczane były na różne okazje za niewielką opłatą. Z serwisem przez wiele lat opiekowała się Julia Wieteska, trzymając całą zastawę u siebie w domu organizowane były wycieczki jednodniowe oraz kilkudniowe, wyjazdy do teatru, Lichenia i Częstochowy.
Przez cały rok funkcjonowało przedszkole, a w okresie żniw tak zwane dziecińce. Przy pomocy Koła Gospodyń organizowane były choinki w Szkole Podstawowej w Świerżu, a także dzień dziecka oraz Dzień Matki. Warunki działalności zmieniły się, kiedy została wybudowana w świetlica na terenie OSP.
Jeśli chodzi o przewodniczące, to przez 20 lat funkcję tę sprawowała Maria Gałaj, następnie Stefania Bejda, Janina Koza oraz Krystyna Żabka. Od 2010 roku rolę prezeski pełni Beata Podrażka.
W kolejnych latach kilka członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Świerżu Drugim otrzymało „Ordery Serca – Matkom Wsi”.
Obecnie koło liczy 30 członkiń, które chętnie udzielają się podczas różnych wydarzeń, poświęcając wiele swojego czasu na sprawy społeczne. Co roku organizowany jest Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, spotkania tematyczne, spotkania z dziećmi jak na przykład warsztaty kulinarne. Koło uczestniczy w dożynkach gminnych, które odbywają się w różnych miejscowościach gminy Łowicz, a także w dożynkach parafialnych w katedrze.