Koło Gospodyń Wiejskich w Popowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Popowie zostało założone w maju 1952 roku z inicjatywy Ireny Wróbel – wtedy sekretarza Gromadzkiej Rady Narodowej oraz Mariana Pioruna – ówczesnego sołtysa wsi. Podczas zebrania organizacyjnego wybrano pierwszy Zarząd, w którego skład weszły: Jadwiga Kolos jako przewodnicząca oraz Stefania Boczyńska jako skarbnik.

W początkowych latach działalności KGW dużą pomocą dla członkiń była Anna Gawinek – przewodnicząca Zarządu Powiatowego Kółek Rolniczych w Łowiczu, która wspierała organizację kursów i spotkań oraz dzieliła się wiedzą na temat możliwości działania w ramach Koła. Dzięki tym inicjatywom kobiety mogły uczestniczyć w szkoleniach, które obejmowały:

  • zasady zdrowego żywienia,
  • szycie i krojenie,
  • rękodzieło, takie jak robótki na drutach i szydełku,
  • przetwórstwo domowe i przechowywanie żywności,
  • gotowanie i pieczenie.

Zajęcia odbywały się wówczas w prywatnych domach członkiń Stanisławy Kosiorek, Jadwigi Augustyniak, Marianny Czapnik, a także w budynku szkoły, co sprzyjało integracji społeczności. Koło angażowało się również w działania edukacyjne związane z rolnictwem i gospodarstwem domowym. Organizowano szkolenia dla kobiet, które promowały:

  • zwiększenie hodowli zwierząt
  • zwiększenie powierzchni sadów oraz uprawy warzyw,
  • właściwą organizację gospodarstw domowych,
  • estetykę otoczenia
  • zdrowe odżywianie.

Dodatkowo, aby ułatwić kobietom wykonywanie prac sezonowych, w okresie letnim organizowano opiekę nad dziećmi w formie dziecińców, na które członkinie dostarczały żywność.

Jak przekazała swoim młodszym koleżankom wieloletnia przewodnicząca Stanisława Kosiorek, KGW od początku swojej działalności angażowało się w liczne inicjatywy społeczne. Organizowano wydarzenia kulturalne, takie jak zabawy taneczne, z których dochody przeznaczano na wsparcie lokalnych instytucji. Dzięki zebranym środkom zakupiono: 100 książek dla biblioteki szkolnej oraz kuchenkę gazową dla szkoły (która miała służyć do gotowania mleka), zastawę stołową, która była przeznaczona do wypożyczania na uroczystości rodzinne, w tym wesela.

Przy zakupie zastawy pomagał Franciszek Wojciechowski z Popowa. Zastawa była przechowywana w domach członkiń KGW, które dbały o jej utrzymanie, a były to: Katarzyna Kośmider, następnie Anna Czapnik, a jeszcze później Stanisława Kosiorek.

Członkinie Koła regularnie organizowały uroczystości, takie jak Dzień Kobiet i Dzień Seniora. Spotkania te sprzyjały integracji społeczności i podkreślały rolę kobiet w życiu lokalnym.

Na przestrzeni lat Koło Gospodyń Wiejskich w Popowie odegrało istotną rolę w życiu wsi, łącząc działania edukacyjne, społeczne i kulturalne. Dzięki zaangażowaniu członkiń udało się zrealizować wiele projektów, które poprawiły jakość życia mieszkańców i wpłynęły na rozwój lokalnej społeczności. KGW w Popowie to stało się przykładem wspólnoty, która przez lata aktywnie działała na rzecz swojego otoczenia.

POPÓW zdjęcia KGW