Koło Gospodyń Wiejskich w Mastkach powołano do życia 8 stycznia 1968 roku z inicjatywy Marii Mostowskiej, która przez wiele kolejnych lat pełniła w nim funkcję sekretarza. Pierwsza zachowana wzmianka z historii Koła to sprawozdanie i lista obecności z zabrania założycielskiego, które odbyło się 8 stycznia 1968 roku. Na liście obecności widnieją nazwiska 37 osób.
Podczas zebrania wybrano Zarząd w składzie: Józefa Golis – przewodnicząca, sekretarz Maria Mostowska, skarbnik Krystyna Siekiera, członkowie Zofia Kaźmierczak oraz Helena Roróg.
Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Władysławę Lus jako przewodniczącą oraz Marię Miziołek i Zofię Jabłońską.
Rozmawiano o planie pracy, w którym miał być uwzględniony np. zakup kurcząt czy kurs gotowania i pieczenia zorganizowany w sezonie jesienno-zimowym. Dokładny plan miał zostać przygotowany przez Zarząd i przyjęty przez członkinie na następnym zebraniu.
Zachowały się również sprawozdania z działalności KGW w Mastkach od lat 60. do lat 90.
Wynika z nich, że w latach 1974-1975 Koło liczyło aż 46 członkiń – to największa liczba. Jego działalność polegała m.in. za zbiorowym zakupie kurcząt oraz mieszanki dla nich. W tych latach zorganizowane były wycieczki do Zakopanego oraz do Warszawy na „Podwieczorek przy mikrofonie”. W Mastkach organizowane były wieczorki towarzyskie z okazji Dnia Kobiet, a członkinie angażowały się w organizowanych na ich dożynkach czy wystawie rolniczej.
Charakterystycznym znakiem czasów PRL jest zobowiązanie, na którym nie ma wpisanej daty, ale dotyczy roku 1977. Widnieje na nim lista 17 kobiet, które „Doceniając znaczenie dla rozwoju rolnictwa postanowień VI Plenum KC PZPR zobowiązały się do dodatkowego odchowu trzody chlewnej w 1977 roku.” Każda z gospodyń deklarowała od 1 do 5 sztuk – co wskazuje na niewielką skalę produkcji. Łącznie miały to być 44 sztuki trzody chlewnej!
Podobne formy działalności kontynuowano w kolejnych dekadach, w tym zabawy. Nawet w stanie wojennym udawało się je organizować, na co potrzebne były stosowne zezwolenia – te dokumenty również się zachowały.
Gospodynie nie zapominały o innych, i tak np. w 1986 roku wsparły finansowo budowę sanatorium dla dzieci w Rabce Zdroju.
Pierwszą przewodniczącą była Józefa Golis, w kolejnych latach pełniły ją:
Danuta Siekiera (od 1971 lub 1972 do 1975)
Maria Miziołek (1976 – 1977)
Danuta Bogusz (1977 – 1982)
Elżbieta Miziołek (1982 – 1991)
Barbara Bogucka (1991 – 1999)
Janina Lus (1999 – 2006)
Elżbieta Kalińska (2006 – 2015)
Wioletta Kostrzewa (od 2015 do chwili obecnej).
W Zarządzie KGW Mastki pracują również: Renata Siekiera – zastępca przewodniczącej, Anna Jabłońska – skarbnik. Za wypożyczanie naczyń odpowiada Anna Tarkowska.
Działanie Koła opiera się na tym, co jest ustalane na zebraniach organizacyjno-sprawozdawczych, które odbywają się raz w roku. Podczas tych zebrań podsumowuje się poprzedni rok, omawia przychody i rozchody. Planuje działania na rok kolejny.
Co roku KGW w Mastkach przygotowuje wieniec dożynkowy do kościoła w Złakowie Kościelnym.
W nowej świetlicy wiejskiej, oddanej do użytku w 2014 roku, Koło organizuje bale andrzejkowe, sylwestrowe. Członkinie biorące w nich udział pomagają też w przygotowaniu tych imprez. Dochód z imprez jest przeznaczany na doposażenia sali i zakup serwisu oraz naczyń.
W poprzednich latach dobytek Koła został doposażony poprzez zakup m.in.: różnej wielkości garnków, kieliszków, filiżanek, sztućców, obrusów, warnika, zmywarki, zamrażarki i lodówki.
Z własnych dochodów, ale też ze wsparciem gminy zakupiony został piec konwekcyjno-parowy. Z kolei z pomocą Stowarzyszenia Razem dla Gminy Chąśno zakupiony został stół gastronomiczny – jako część wyposażenia kuchni.
Warto podkreślić, że raz w roku w Matkach organizowane jest generalne sprzątanie sali: mycie okien, pranie firan i czyszczenie kuchni. Koło wsparło również finansowo malowanie sali.
Działalność KGW w Mastkach to także wyjazdy do kina w Łodzi, coroczna impreza z okazji Dnia Kobiet – na którą składa się obiad i słodkie co nieco na deser. Jest to też okazja do spotkania i rozmów.
Członkinie Koła często angażują się do pomocy przy różnych imprezach organizowanych przez Gminne Koło Gospodyń w Chąśnie. Brały udział w kursie języka angielskiego. W 2024 na liście członków widnieje 30 nazwisk.