KGW w Goleńsku powstało w 1958 roku, a pierwszą jego przewodniczącą była Otylia Uczciwek, która tę funkcję pełniła do 1971 roku. Warto podkreślić, że była to wręcz legendarna postać – twórczyni ludowa, specjalizująca się nie tylko w hafcie, ale też w pająkach, kwiatach z wełny i bibuły. Rękodzieło było jej wielką pasją, a jej dorobek został doceniony poprzez przyznanie w 2001 roku Nagrody im. Oskara Kolberga.
Kolejnymi przewodniczącymi były: Janina Zabost z domu Kosiorek (1971 – 1981), Janina Zabost (1981 – 1995) oraz Władysława Wojtysiak. Od 2013 roku przewodniczącą Koła jest Bożena Brodecka.
Do Koła należy 15 osób.
Koło szczyci się tym, że działa w miejscowości, gdzie żywa jest łowicka kultura ludowa. Mieszka tu znane hafciarki Wanda Teleman i Agnieszka Zabost.
Koło angażuje się w wiele inicjatyw lokalnych. Na przykład w 2001 roku wzięło udział w konkursie potraw bożonarodzeniowych, jaki został zorganizowany w GOK w Chąśnie. Wystartowało w nim 7 KGW z terenu gminy, a jurorami byli przedstawiciele powiatu oraz władz gminy z wójtem Romanem Łazińskim.
W 2002 roku KGW z Goleńska zajęło II miejsce w konkursie na danie regionalne Księstwa Łowickiego, zorganizowanego w Muzeum w Łowiczu pod patronatem starosty łowickiego Cezarego Dzierżka oraz burmistrza Łowicza Ryszarda Budzałka, choć pomysłodawcą konkursu był jego zastępca Eugeniusz Furman.
Honorowym przewodniczącym jury był znany kucharz Maciej Kuroń. I to właśnie on zachwycił się winem chabrowym z Goleńska, podkreślając to, jak jest słodkie i smaczne.
Gospodynie z Goleńska przygotowały również barszcz z buraków z kluskami.
KGW bierze też udział w dożynkach gminnych i powiatowych. Co roku organizowany jest Dzień Kobiet.