Koło Gospodyń Wiejskich w Chruślinie

Historia KGW w Chruślinie była spisywana w latach 2011 – 2012. Wtedy to Renata Kasińska pracowała nad kroniką, która miała odtworzyć losy organizacji, której historia sięgała wielu lat wstecz. To nie było łatwe zadanie.
„Zaistniała w nas potrzeba z pisania ich, aby uhonorować zaangażowanie poprzednich pokoleń gospodyń z Chruślina i upamiętnić współczesne poczynania członkiem Koła z nadzieją, że nasze następczynie będą kontynuowały to dzieło przez następne lata… „– napisała kronikarka w marcu 2011 roku.
Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Chruślinie działało już około 1950 roku, wówczas należało do niego około 15 kobiet.

Udało się ustalić ich nazwiska: Janina Jaśniewska, Julia Burzyńska, Irena Rybus, Stanisława Michalska, Genowefa Rucińska, Irena Kubiak, Emilia Papierowska, Aniela Janczak, Aniela Wojciechowska z synową Krystyną Gralak, Maria Obórka, Weronika Baran, Maria Kotecka (z domu Kcęba) z mamą Anielą, Janina Rybus, Danuta Białas i Anna Gałaj w zarządzie pracowały: Janina Jaśniewska, Julia Burzyńska i Genowefa Rucińska.
KGW w Starym Chruślinie działało bardzo prężnie. Organizowało kursy szycia, gotowania, imprezy kulturalno-oświatowe. Panie chętnie organizowały wycieczki między innymi do Warszawy.
Janina Rucińska wspominała pierwsze wyjazdy do Warszawy, która była w gruzach, jeszcze odbudowywana. Na tych wycieczkach gospodynie zwiedzały między innymi ZOO, Muzeum Wojska Polskiego i Stare Miasto.
Fundusze na działalność Koła zdobywano przez organizowanie zabaw tanecznych dla młodzieży i udostępnianie naczyń. Większość pań należących do koła śpiewało w chórze kościelnym, który uświetniał niedzielne msze święte i wszelkie uroczystości, które odbywały się na terenie parafii.
17 stycznia 1970 roku odbyło się zebranie z udziałem prezesa Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Łowiczu Józefa Golisa, na którym gospodynie z Chruślina Nowego podjęły decyzję o odłączeniu się i powołaniu odrębnego KGW Chruślinie Nowym. Zapisało się do 23 pań. Do zarządu wybrany zostały: Jadwiga Szymańska – przewodnicząca, Wiesława Sokół – wiceprzewodnicząca, Maria Szymańska – sekretarz, Aniela Czekaj – skarbnik, Eugenia Wiśniewska oraz Krystyna Pietrzak.
Początkowo działalność prowadzona była zgodnie z obowiązującymi wówczas procedurami. Z pomocą Julii Głowackiej – instruktora Powiatowego Związku Kółek Rolniczych założona została księga protokołów, księga kasowa i rejestr członkiń.
Dzięki temu zachowały się dokumenty, z których można czerpać informacje o ówczesnej działalności KGW. A ta polegała ona m.in. na organizowaniu kursów gotowania i pieczenia, w urządzeniu zabaw – z których czerpano dochody, organizowaniu imprez okolicznościowych, uczestniczeniu w różnego rodzaju konkursach, na przykład na „Najpiękniejszy ogródek kwiatowy i warzywny” lub „Więcej mleka wysokiej jakości”, czy konkursie dotyczącym higienizacji wsi. Organizowano wspólny zakup kurcząt dla gospodarstw, organizowano wycieczki i obchody Dnia Kobiet.
W 1974 roku zarząd tworzyły: Eugenia Wiśniewska jako przewodnicząca, Leokadia Burzyńska jako wiceprzewodnicząca, Jadwiga Szymańska jako sekretarz, Regina Szymańska jako skarbnik oraz Teresa Burzyńska i Eugenia Mostowska.
Warte podkreślenia jest to, że w 1976 roku funkcję przewodniczącej Koła objęła Jadwiga Szymańska, która pełniła ją aż do roku 2000 czyli 24 lata!
Na początku działalności z dobrowolnych składek zakupiono serwis obiadowy na 100 osób, który w kolejnych latach uzupełniano i powiększano. Zakupiono również stoły, ławki oraz szatkownicę. Dochód z wypożyczalnia sprzętu zasilał kasę KGW. Wypożyczalnię prowadziła wówczas Aniela Czekaj.
W 1983 roku wyremontowano budynek po starej mleczarni i tam urządzono magazyn sprzętu. Wówczas wypożyczalnię przejęła Jadwiga Szymańska, która prowadziła ją do roku 1999. Wtedy sprzęt został przeniesiony do jednego z pomieszczeń w nowym Domu Ludowym. W latach 1999 – 2003 funkcję wypożyczającej pełniła Renata Kasińska, a po 2006 – Jolanta Fabijańska.
Punktem zwrotnym w 11 historii KGW w Chruślinie było zebranie lutego 1989 roku na którym podjęto uchwałę o ponownym połączeniu obu kół. Na liście członkiń znalazło się wówczas aż 52 osoby.
Kolejny zarząd koła wybrany został w 2000 roku. W jego skład weszły: Krystyna Krupińska – przewodnicząca, Jolanta Burzyńska – zastępca przewodniczącej, Mirosława Pietrzak – skarbnik, Wiesława Jaśniewska – sekretarz oraz Renata Kasińska. Powołana została również Komisja Rewizyjna w składzie: Jolanta Fabijańska, Wiesława Jakiel oraz Teresa Komorowska.
Po roku 2000 znaczącym elementem działalności były prace wykończeniowe Domu Ludowego oraz zagospodarowywanie go.
Efektem współpracy z druhami z OSP w Chruślinie było pomalowanie ścian i podłóg, założenie glazury i terakoty w kuchni, wyposażenia kuchni w meble, zlew, kuchnię gazową, lodówkę, metalowy stół do krojenia wędlin oraz wiele drobniejszego sprzętu. Wybudowano również kuchnię węglową.
W 2004 roku funkcję przewodniczącej KGW Chruślin przejęła Mirosława Pietrzak. Ponadto do Zarządu weszły: Renata Kasińska jako zastępca przewodniczącej, Anna Sołtyszewska jako skarbnik, Wiesława Jaśniewska jako sekretarz.
W skład Komisji Rewizyjnej weszły: Katarzyna Wiśniewska, Wiesława Jakiel i Maria Czekaj.
W kronice KGW Chruślin odnotowano, że członkinie tego Koła weszły w skład delegacji KGW z gminy Bielawy, która wzięła udział w obchodach 140 rocznicy powstania Kół Gospodyń Wiejskich. Uroczystość taka odbyła się 13 października 2007 roku w Kocierzewie Płd.
25 maja 2008 roku w gminie Bielawy zorganizowany został Dzień Matki. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Chruślinie, dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Ludowym w Wojewodzy.
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gaju – Wojewodzy, które zaprezentowały przedstawienie, a następnie wręczyły wszystkim mamom kwiaty.
Przewodniczące kół od wójta gminy Bielawy Sylwestra Kubińskiego otrzymały w prezencie książki o tematyce kulinarnej.
Siedem pań uhonorowanych zostało „Orderem Serca – Matkom Wsi”. Wszyscy zaproszeni goście, dzieci oraz przybyłe mamy zjedli wspólny posiłek przygotowany przez wszystkie koła. Koło Gospodyń Wiejskich w Chruślinie przygotowało pieczony schab karkowy z ziemniakami w waflu, a także surówki.
14 września 2008 roku delegacja z KGW w Chruścinie wzięła udział w dożynkach wojewódzkich w Opocznie. W swojej kronice panie podkreśliły że było to możliwe dzięki uprzejmości wójta, który udostępnił im nieodpłatnie autokar. Do Opoczna wyjechały 33 osoby, Koło w Chruślinie reprezentowały: Anna Wardzińska-Sołtyszewska, Halina Wojewoda i Renata Kasińska. Choć pogoda była niesprzyjająca – było zimno, to jednak atmosfera dożynkowa była gorąca. Panie obejrzały wystawy różnych kół, które miały kształt zagród, skosztowały specjałów przygotowanych przez inne gospodynie.
18 kwietnia 2009 roku panie z Chruślina wraz z koleżankami z innych kół z terenu gminy pojechały na wycieczkę do Torunia. Po drodze odwiedziły Ciechocinek – najsłynniejsze miasto uzdrowiskowe w kraju, gdzie chciały odczuć słynny mikroklimat wytwarzany przy tężniach solankowych.
W Toruniu zwiedziły Stare Miasto z murami obronnymi i Krzywą Wieżą, odbyły rejs statkiem po Wiśle.
23 maja 2009 roku podczas obchodów Dnia Matki w Oszkowicach „Order Serca – Matkom Wsi” odebrała wieloletnia przewodnicząca KGW w Chruślinie – Jadwiga Szymańska.
22 sierpnia 2010 roku zorganizowane zostało gminne święto plonów panie z KGW w Chruślinie przygotowały wieniec dożynkowy w kształcie… kombajnu zbożowego. W konkursie wieńców dożynkowych zajął on trzecie miejsce.
W ramach dożynek zorganizowany został również Turniej Wsi, w którym  Chruślin zajął pierwsze miejsce.
Z kolei 24 września 2011 roku gospodynie z Chruślina zaprosiły koleżanki z innych kół na Święto Pieczonego Ziemniaka, które odtąd stało się coroczną tradycją. Na imprezę przygotowały wiele potraw z ziemniaka, jak na przykład zapiekane ziemniaki, faszerowane ziemniaki czy babkę ziemniaczaną.
Do udziału w imprezie zostali zaproszeni również mężowie, wszyscy razem tańczyli, śpiewali i bawili się do późnych godzin nocnych.
4 lutego 2012 roku odbyło się walne zebranie Koła, podczas którego rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącej złożyła Mirosława Pietrzak. Koleżanki podziękowały jej za to, że z wielkim zaangażowaniem pracowała na rzecz rozwoju Koła, poświęcając czas. Pani Mirosława otrzymała pamiątkowy upominek.
Na tym samym zebraniu na nową przewodniczącą została wybrana Renata Kasińska.
Zebranie zakończyło się poczęstunkiem z udziałem strażaków z OSP, którzy tego samego dnia zorganizowali swoje walne zebranie.
W tym czasie członkinie koła postanowiły odnowić wnętrza Domu Ludowego w Chruślinie, a także zorganizować miejsce, gdzie zostaną zabezpieczone pamiątki po zlikwidowanej Szkole Podstawowej w Gaju – Wojewodzy. Prace związane były również ze zbliżającą się uroczystością stulecia jednostki OSP w Chruślinie.
W 2012 roku obchody Dnia Kobiet w Chruślinie zorganizowane zostały 19 marca. Do udziału zaproszona została instruktorka Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która przygotowała pokaz kulinarny. Po pokazie była wspólna degustacja przygotowanych potraw, z udziałem mężów gospodyń oraz strażaków z OSP, którzy złożyli paniom życzenia i wręczyli kwiaty.
12 czerwca 2012 roku kronika KGW w Chruścinie została zgłoszona do konkursu kronik. Od tego momentu prowadzeniem kroniki zajęła się Wiesława Kaluga. Prawdopodobnie pierwszym wpisem, jaki wykonała był ten dotyczący wycieczki do Żelazowej Woli oraz Sromowa, która została zorganizowana 7 lipca 2012 roku.
Kolejny wpis w kronice dotyczy zabaw w 2012 roku. KGW wraz ze strażakami z OSP Chruślin zorganizowało zabawy taneczne dla młodzieży, aby pozyskać fundusze na organizację obchodów 100-lecia straży. Zabawy zostały zorganizowane 14 lipca, 22 lipca i 29 lipca 2012 roku. Panie z KGW prowadziły na tych zabawach bufet z zimnymi napojami oraz hamburgerami.
W ramach przygotowań do jubileuszu 100-lecia OSP podjęto decyzję, aby Dom Ludowy odnowić również z zewnątrz, co wspólnie zrealizowano. Jubileusz 100-lecie OSP Chruślin odbył się 26 sierpnia 2012 roku. Niektórzy z zaproszonych gości wpisali się z tej okazji do kroniki KGW w Chruślinie.
13 października 2012 roku w Strugienicach w gminie Zduny świętowano 150-lecie powstania Kółek Rolniczych  oraz 145-lecie kół Gospodyń Wiejskich w Polsce. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, A w jej części oficjalnej wiceminister rolnictwa wręczył wieloletniej przewodniczącej KGW w Chruślinie Mirosławie Pietrzak medal „Zasłużony dla Rolnictwa”.
W 2013 roku walne zebranie KGW w Chruślinie odbyło się tego samego dnia, co walne zebranie miejscowej straży. Może właśnie dlatego na dzień tych zebrań wybrano ostatki. Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do poczęstunku przygotowanego przez panie z KGW.
Okazją do kolejnej zabawy był odpust w parafii w Chruślinie, który przypadł 20 lipca 2013 roku. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chruślinie zajęły się na nim sprzedażą napojów oraz zimnych przekąsek i hamburgerów.
Przykładem nieco innego działania były przygotowania do gminno-powiatowych Dożynek w Bielawach. KGW w Chruślinie wykonało dożynkowy wieniec, podczas pracy przy nim pomagali dwaj panowie: Grzegorz Kasiński i Ireneusz Gralak.
Z pań zaangażowały się: Renata Kasińska, Maria Czekaj, Jolanta Fabijańska, Maria Bryk, Mirosława Pietrzak, Katarzyna Wiśniewska, Anna Wardzińska-Sołtyszewska i Wiesława Jaśniewska.
Wieniec został zaprezentowany na dożynkach które odbyły się 15 września 2013 roku. Podczas tej uroczystości Renata Kasińska została odznaczona medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”, który wręczał jej ówczesny wicewojewoda łódzki Paweł Bejda.
26 maja 2014 roku, a więc dokładnie w Dzień Matki w gminie Bielawy obchodzono ten wyjątkowy dzień. Organizatorem uroczystości było KGW w Wojewodzy, natomiast msza święta odprawiona została w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Chruślinie. W części oficjalnej uroczystości wręczony zostały „Ordery Serca – Matkom Wsi”. Z KGW w Chruślinie otrzymały go,: Wiesława Jaśniewska, Renata Kasińska i Wiesława Jakiel.
Podczas tej samej uroczystości medal „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymała Marianna Czekaj.
7 października 2014 roku panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Bielawy wybrały się na wycieczkę do Warszawy. W jej programie znalazło się zwiedzanie Sejmu RP, a także obejrzenie z zewnątrz Pałacu Prezydenckiego oraz Stadionu Narodowego.
Zebranie sprawozdawcze za 2014 rok zostało zorganizowane 25 stycznia 2015 Renata Kasińska przedstawiła na nim sprawozdanie, po czym przeprowadzono wybory uzupełniające do Zarządu. Po wyborach rozpoczął on pracę w składzie: przewodnicząca Renata Kasińska, zastępca Renata Bryk, sekretarz Marta Sobieszek i skarbnik Anna Wardzińska Sołtyszewska. Komisja rewizyjna: Magdalena Grzesiak, Wiesława Jakiel i Maria Czekaj.
Dość ciekawy w kronice tego Koła jest kolejny wpis dotyczący wyboru wzoru krzeseł, które miały zostać wykonane do sali OSP w Chruślinie. Specjalnie W tym celu członkinie KGW i druhowie z OSP spotkali się 5 lutego 2015 roku. Podczas tego spotkania testowano wybrane krzesła w następujący sposób: siadano na nich i oglądano z każdej strony. Druhowie – którzy na uwadze mieli bezpieczeństwo – obejrzeli je nawet od spodu.
Kolejnym przedsięwzięciem w 2015 roku był bal ostatkowy który został zorganizowany 14 lutego, czyli w Walentynki. Wzięło w nim udział około 120 osób, co bardzo ucieszyło organizatorów. Na balu bawiły się osoby nie tylko z Chruślina, ale również z Urzecza, Bielaw, Łodzi, Kutna, Łowicza oraz okolicznych miejscowości. Dla biesiadników przygotowano poczęstunek na który składał się między innymi biały barszcz z kiełbasą czy tradycyjny polski kotlet schabowy.
A 8 marca 2015 roku obchodzono Dzień Kobiet. Aby go uatrakcyjnić, panie poprosiły swoją koleżankę Michalinę Chybicką, członkinię KGW w Chruślinie, aby przygotowała pokaz najnowszych kosmetyków. Można było skorzystać z jej porad lub zabiegu upiększającego, uczestniczki spotkania otrzymały drobne upominki w postaci soli kąpielowej i kuponu rabatowego na wybraną usługę kosmetyczką. Niespodzianką wieczoru były odwiedziny i życzenia od strażaków z OSP.
Na kartach kroniki w kolejnych latach pojawiają się również relacje z udziału gminnych turniejach profilaktycznych i tak na przykład 25 marca 2017 roku zorganizowany został kolejny tego typu turniej pod tytułem „A to feler – westchnął seler”.
Do licznych wydarzeń zaliczyć można również udział w przeglądzie kronik, imprezach jubileuszowych oraz okolicznościowych na terenie gminy oraz powiatu łowickiego.
Szczególne miejsce w działalności koła mają uroczystości patriotyczne. Jedną z godnych uwagi było stulecie usypania Kopca Tadeusza Kościuszki. Rocznicę tego wydarzenia obchodzono w Święto Niepodległości – 11 listopada 2017 roku w Chruślinie.
Tego dnia przy Kopcu Kościuszki złożone zostały kwiaty, po czym uczestnicy udali się do kościoła parafialnego na liturgię. Po jej zakończeniu KGW Chruślin zaprosiło wszystkich uczestników na obiad w Domu Ludowym.
Nie cały obiad, ale zupa ogórkowa została zgłoszona do konkursu kulinarnego, który został przeprowadzony 8 września 2019 roku w Łowiczu podczas „Księżackiego Jadła” wspomniana zupa zajęła drugie miejsce. Nagroda dla koła wyniosła 2000 zł.
W październiku 2019 roku podczas zebrania członkini KGW i członków OSP zapadła decyzja w sprawie remontu Domu Ludowego. Prace trwały w kilku etapach, rozłożonych na kolejne lata. Roboty zostały uwiecznione w kronice KGW. Przeprowadzono między innymi wymianę dachu, remont łazienek, remont sufitu, malowanie ścian czy cyklinowanie podłogi. Przesłanką do przeprowadzenia tak dużego remontu był z pewnością jubileusz 110-lecia OSP Chruślin który obchodzono 3 lipca 2022 roku.
Ale jeszcze wcześniej bo w styczniu 2022 roku wybrano nowy Zarząd Koła w składzie: przewodnicząca Katarzyna Wiśniewska, zastępca Maria Kaczmarek, skarbnik Magdalena Lajs, sekretarz Marta Sobieszek i kronikarz Wiesława Kaluga.
Komisja rewizyjna: Renata Kasińska, Marianna Czekaj i Wiesława Jakiel.

Fragment kroniki KGW Chruślin cz. I

Fragment kroniki KGW Chruślin cz. II

Protokoły ręcznie pisane