Koło Gospodyń Wiejskich w Sierżnikach działa od 1958 roku. Pierwszą przewodniczącą była Janina Żabka, która pełniła tę funkcję do 1962 roku. Kolejnymi przewodniczącymi były Janina Pachowska (1962-1970r.), Maria Szwarocka (1970-1974), Józefa Krawczyk(1974-1978), Maria Pachowska 1978-1986), Władysława Popowska(1986-1994), Danuta Przybyła (1994-1996), Anna Gładka (1996-2010), Agnieszka Szwarocka (2010-2017). Od 2017r. przewodniczącą koła jest Agnieszka Rutkowska.
W pierwszych latach działalności KGW panie podlegały i współpracowały z SKR Chąśno, sprowadzały na zapisy kurczęta, kuchnie gazowe. Bardzo angażowały się również w różnego typu spotkania i współpracowały z ODR Bratoszewice oddział w Łowiczu. Dzięki temu gospodynie wyjeżdżały na wycieczki, najczęściej do Częstochowy albo do Warszawy.
Dzięki współpracy z SKR, panie zakupiły zastawę stołową na 100 osób, która była wypożyczana na wesela na wsi. Przechowywana była w domu prywatnym, bo nie było na wsi świetlicy.
Przedstawicielem ODR w gminie była Elżbieta Jóźwicka, która organizowała pokazy kulinarne, a panie chętnie z nich korzystały. Niestety z tego okresu nie zachowały się żadne zdjęcia.
Obecnie do koła należy 30 osób. KGW ma swoją siedzibę w wyremontowanej świetlicy, w której kiedyś była Szkoła Podstawowa. W 2002 roku panie z KGW Sierżniki uczestniczyły w konkursie na najlepsze danie regionu łowickiego, którego gościem honorowym był znany kucharz Maciej Kuroń. Panie przygotowały wiele smakołyków oraz zupę konkursową – polewkę z kaszy jaglanej.
W 2004 roku gospodynie z KGW w Sierżnikach wraz z Radą Sołecką zorganizowały zbiórkę pieniężną na wsi, dzięki której zakupiono chorągiew do kościoła w Boczkach Chełmońskich. Chorągiew tę wykonała znana twórczyni ludowa Anna Staniszewska z Łowicza. Chorągiew ta jest używana w różnych uroczystościach kościelnych.
W sierpniu 2012 roku panie z KGW brały czynny udział w niezwykłym wydarzeniu poświęcenia krzyża w miejscu, gdzie stał stary przydrożny krzyż, pochodzący z 1667 roku. Ten zabytkowy został przeniesiony do kościoła w skansenie w Maurzycach, a w jego miejsce ustawiono nowy, wyrzeźbiony przez Małgorzatę Kosińską – rzeźbiarkę z Zabostowa Małego.
Poświęcenie nowego krzyża było dla mieszkańców bardzo niezwykłym wydarzeniem, a panie z KGW przygotowały poczęstunek na około 50 osób.
Kobiety z Sierżnik stale podnoszą swoje kwalifikacje i zdobywają nowe umiejętności poprzez branie udziału w różnych kursach. np. kursie komputerowym, który był organizowany w Szkole Podstawowej w Błędowie w 2006 roku.
Gospodynie same też organizują na swojej wsi spotkania integracyjne, pokazy i szkolenia. Odbyły się trzy kursy języka angielskiego, kurs tańca towarzyskiego, aerobik.
W 2018r KGW zrealizowało projekt z konkursu grantowego „Działaj Lokalnie” pt. „Smacznie i pysznie” były to warsztaty robienia pizzy. Z tego projektu zakupiono do świetlicy dwa stoły gastronomiczne.
Panie z KGW organizowały kilka spotkań i warsztatów jak np. coroczne warsztaty robienia pierników, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, warsztaty carvingu czyli tworzenia ozdób z warzyw i owoców, warsztaty zielarskie pt. „Kuchnia pachnąca ziołami”. Co roku KGW organizuje dla mieszkańców wiejskiego grilla.
W 2021 roku panie z KGW brały udział w programie Telewizji Polskiej pt. „Alarm” gdzie zaprezentowały wigilijne potrawy z regionu łowickiego. Panie z Sierżnik biorą również udział w promocji swojego regionu, wystawiając się na stoisku KGW na „Jadle Łowickim”, a także przygotowując przy kościele stoisko w ramach Dnia Papieskiego
W 2006 roku brały udział w konkursie na najlepszą zupę podczas imprezy The Three Suns Festiwal w Skierniewicach, gdzie jedną z jurorek i gościem specjalnym była znana aktorka Bożena Dykiel. Panie prezentowały zupę wiosenną botwinkową. Nie zdobyły żadnej nagrody, ale ich zupa bardzo pani Bożenie smakowała. Panie otrzymały dyplom za udział i od Bożeny Dykiel książkę z dedykacją pt. „Moje sekrety kulinarne”.
Panie z KGW z Sierżnik biorą udział w konkursach kulinarnych i nie tylko. Agnieszka Rutkowska w 2020 roku zdobyła II miejsce za wypiek „Tradycyjnej Baby Wielkanocnej”, a w 2021r w konkursie Urzędu Marszałkowskiego na „Mazurek Wielkanocny” wyróżnienie zdobyły Zofia Podsędek i Natalia Płuska.
Również w 2021 roku KGW wzięło udział w konkursie Dziennika Łódzkiego na potrawę regionalną. Panie prezentowały „golonkę w piwie”. Tym razem nie udało się zdobyć nagród, ale satysfakcja z udziału duża.
We wrześniu 2022 roku w gminie Lubochnia odbył się konkurs pt. „Moda od Quchni” gdzie tematem konkursowym były fartuszki kuchenne. W tym konkursie KGW Sierżniki też brało udział. Fartuszek uszyła przewodnicząca Agnieszka Rutkowska. Nie otrzymałyśmy nagrody, ale fartuszek był bardzo pomysłowo uszyty i nam bardzo się podobał.
W 2021 i 2022 roku panie pojechały do Płocka na Noc Kabaretową. Wyjazdy były pełne radości i uśmiechu. Takie wyjazdy organizowane są rokrocznie. W 2023 roku przewodnicząca wzięła udział w konkursie Urzędu Marszałkowskiego pt. „Modna gospodyni pięknym życie czyni”. Niestety tym razem też nie zdobyła nagrody, ale pokaz modowy był przepiękny, a i przygoda niesamowita. Nagroda za udział (500zł) i namiot wystawienniczy z którego bardzo się cieszymy i wykorzystywany jest na wyjazdy w plenerze.
Panie z KGW biorą również czynny udział w życiu politycznym i społecznym gminy i powiatu. Sprzątają świetlicę wiejską i dbają o teren wokół niej. Biorą udział w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie gminy i w powiecie. W 2023 roku we wsi powstało KGW Sierżniki Gmina Chąśno, które zarejestrowane jest w ARiMR. Koło liczy 34 osoby.
Do tego koła zapisali się również panowie, przewodniczącą została Paulina Uczciwek. Obydwa Koła ze sobą współpracują i wzajemnie się uzupełniają. Bardzo dobrze też się układa współpraca z radnym gminnym Marcinem Płuska, Radą Sołecką oraz sołtys Ireną Kolos (która jest naszą członkinią KGW i sołtysem Sierżnik już 21 lat, a przez dwie kadencje reprezentowała gminę Chąśno w Radzie Powiatu Łowickiego).
Wieś Sierżniki czuje się wyróżniona, ponieważ zaangażowanie w życie społeczne pań z KGW, Rady Sołeckiej jak i mieszkańców jest bardzo duże. Praca w KGW przynosi kobietom wiele radości i satysfakcji.