Początki powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Guźni sięgają roku 1962, gdy grupa 30 kobiet postanowiła zorganizować się w celu wzajemnej pomocy i wsparcia. Inicjatywą tę zapoczątkowała Irena Milczarek, która została pierwszą prezeską koła. W zarządzie znalazły się także Janina Gajda jako skarbniczka oraz p. Gałaj jako sekretarka.
W tamtym okresie spotkania odbywały się w domach członkiń. Działalność Koła Gospodyń Wiejskich skupiała się między innymi na wypożyczaniu naczyń na imprezy wiejskie, takie jak wesela czy komunie. Pierwszy serwis naczyń zakupiono za własne pieniądze. Ze względu na brak stałego lokalu, przez kilka lat był przenoszony do domów pań, które miały obowiązek przechowywania, wypożyczania i odbierania naczyń. Aby go uzupełnić, organizowano dochodowe zabawy taneczne, co doprowadziło do posiadania serwisu wystarczającego dla około 300 osób.
Oprócz wypożyczania naczyń, Koło organizowało różnorodne wydarzenia, takie jak Dzień Dziecka, w którym brało udział około 50 dzieci czy Dzień Kobiet. Ciekawą inicjatywą było również organizowanie konkursów na najładniejsze ogródki. Dodatkowo, w domu jednej z pań prowadzone było przedszkole dla dzieci z wioski.
Panie aktywnie uczestniczyły także w kursach kroju, szycia, gotowania i pieczenia, które prowadziła p. Gawinek, a zajęcia odbywały się w domu przewodniczącej. W przeszłości zdarzały się lata, w których niewielka liczba pań uczestniczyła w zebraniach. W zapisach można odnaleźć wzmianki o zamiarze rozwiązania Koła, jednakże Koło przetrwało. Wówczas ustalono, że w przypadku nieobecności danej osoby na trzech kolejnych zebraniach, zostanie ona automatycznie wypisana z grona członkiń.
W 1976 roku założona została kronika Koła Gospodyń, która prowadzona jest do dziś. Obecnie koło liczy 25 osób, a jego przewodniczącą od 2010 roku jest Edyta Sołtyszewska. Panie regularnie spotykają się w Domu Ludowym w Guźni. Realizują różnorodne inicjatywy, m.in. pleciony jest wieniec dożynkowy na uroczystości dożynkowe gminy oraz wypożyczane są naczynia na różne imprezy okolicznościowe.
W razie potrzeby panie chętnie uczestniczą w organizacji uroczystości poprzez przygotowanie potraw regionalnych oraz ciast. Dodatkowo, współpracują z innymi kołami w okolicy, co sprzyja integracji społeczności wiejskiej. Aktualnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Guźni również uczestniczą w kursach gotowania i pieczenia, co poszerza ich umiejętności kulinarne. Oprócz tego, regularnie organizowane są wyjazdy integracyjne, które cieszą się dużą popularnością wśród członkiń. W ramach wyjazdów organizowane są wycieczki do teatru, na koncerty oraz na basen, co pozwala na odkrywanie kulturalnych i rekreacyjnych atrakcji regionu.