Poniższy tekst napisał Władysław Kacprzak z gminy Kiernozia. On zebrał te materiały i opracował. Publikujemy je za jego zgodą, z drobnymi zmianami edytorskimi i niewielkimi skrótami.
Jedną z pierwszych organizacji kobiecych na terenie powiatu łowickiego był Związek Ziemianek. Na fali zakładania kół gospodyń w powiecie łowickim, w Kiernozi podczas kursów zorganizowanych 29-31 stycznia 1927 r. powołano Koło Gospodyń Wiejskich. Zapisały się 54 kobiety.
Wybrano zarząd z przodujących gospodyń, nauczycielek oraz Haliny Kaperskiej – żony sekretarza gminy, późniejszej nauczycielki w Kiernozi. Pomoc w zorganizowaniu koła zaoferowały współwłaścicielki majątków Czerniew i Kiernozia: Helena Boska i Halina Wieszczycka.
Postanowiono urządzać comiesięczne zebrania propagujące nowoczesne żywienie, wychowanie dzieci, ochronę zdrowia i prowadzenie prac oświatowo-społecznych. Wybuch II wojny światowej przerwał społeczną działalność kobiet.
Po wojnie KGW początkowo nie działały. W związku z zaistniałymi potrzebami, gdy zaszła konieczność zaangażowania kobiet w unowocześnienie wsi, reaktywowano organizację. Początkowo działały w ramach Spółdzielni Kółek Rolniczych w Kiernozi, pod opieką Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Łowiczu.
W 1975 r. zmieniła się przynależność terytorialna. SKR a w tym i KGW w Kiernozi podlegały pod Wojewódzki Związek Kółek Rolniczych w Płocku. Siedziba Związku początkowo mieściła się w Płocku a następnie w Proboszczewicach i Ogorzelicach.
Położono nacisk na rozwój rolnictwa, w co zaangażowano także wiejskie kobiety. Rozumiano że unowocześnienie wsi wiąże się podnoszeniem kwalifikacji i umiejętności mieszkańców wsi.
Nauki podjęły się instruktorki będące na etatach w Wojewódzkim Związku. Co pewien czas pojawiały się w kołach na danej wsi, by uczyć prawidłowego żywienia, wychowania dzieci i pracy w gospodarstwie. Nie były to dobre czasy na naukę.
Wieś w latach 70. XX w. zaczęła się gwałtownie rozwijać. Na pewno wpływ na to miała gospodarka pod rządami Edwarda Gierka. Dzięki kredytom uzyskanym za granicą, wieś mogła się rozbudowywać i unowocześniać. Na wieś trafiły pierwsze traktory produkowane w Ursusie.
Powstawały Kółka Rolnicze niezbędne do mechanizacji rolnictwa. Cięższe prace rolnicze zlecano kółkom z powodu braku maszyn w gospodarstwach indywidualnych.
Jednym z najważniejszych zadań, jakie spełniały wówczas koła, było rozprowadzanie piskląt kur i kaczek dla członkiń. Związane było także z zapewnieniem paszy i koncentratów do wychowu.
Koła spełniały także funkcje kulturalne, organizując wyjazdy na wycieczki promujące turystycznie Polskę. Organizowano także wyjazdy do kin, teatrów, palmiarni czy innych ciekawych miejsc. Prowadzono kursy prawidłowego żywienia, kroju i szycia, a także kursy prowadzenia obór, co związane było z pracą kobiet na wsi.
Dużą popularnością cieszyły się konkursy typu „Więcej owoców, kwiatów i warzyw”. Dużą nowością było wprowadzenie agrowłókniny czy sadzonek nowych odmian drzewek owocowych. Jako że na wsi brakowało sprzętu i naczyń kuchennych, organizowano wypożyczalnie. Było to ekonomicznie uzasadnione, gdyż np. szatkownice do kapusty czy magiel były potrzebne co jakiś czas w gospodarstwie. W organizowaniu komunii, wesel czy konsolacji na wsi niezbędne były naczynia kuchenne, talerze i sztućce.
Ciężka pracy rolników na roli, była doceniana przez władze komunistyczne, które organizowały wiejskie dożynki. Mają one rodowód z czasów dziedziców, gdy świętowano zakończenie sprzętu zbóż z pól. Dożynki charakteryzowały się wyplataniem wieńców z kłosów zbóż i roślin i ziół. Wieńce były wręczane przez przodujących rolników władzom samorządowym, zamiast wcześniej właścicielom majątków ziemskich.
KGW w Brodnym Józefowie
Jedno z pierwszych i prężnie działających organizacji kobiecych było Koło Gospodyń Wiejskich w Brodnym Józefowie. Powstało w 1934 r. i aktywnie działało. Już przed wojną kanonik ks. Antoni Zawado wypożyczał książki z swojej biblioteczki gospodyniom chcącym poszerzyć wiadomości. Prawdopodobnie miał w większości książki religijne, ale może też inne. Jak podaje Zuzanna Krystecka, Koło w Brodnym posiadało swoje garnki.
Jednymi z założycielek koła były Maria Szczypińska i Agnieszka Szczypińska. Pierwszą przewodniczącą koła była Maria Kobierecka.
Maria Szczypińska przechowywała księgę dochodów i przychodów KGW Brodne od 20 stycznia 1934 roku do 23 kwietnia 1938 roku. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność koła.
Z początków działalności koła nie zachowały się żadne dokumenty czy kroniki. Wielka szkoda, ponieważ pokazałyby, wcześniejszą jego działalność. Natomiast z lat późniejszych, zachowała się kronika koła i protokoły prowadzone przez Celinę Kobierecką. Na podstawie tejże kroniki można przekazać, jak działały poszczególne koła i czym się zajmowały.
Nie była to tylko działalność gospodarcza polegająca na zakupie kurcząt i innych rzeczy. Koła prowadziły działalność wychowawczą i kulturalną, której bardzo brakowało na wsi. Doceniano rolę i zadania jakie spełniały kobiety wiejskie. Dzięki współpracy i wzajemnej pomocy życie na wsi było choć odrobinę łatwiejsze.
Poprzez dostępność kuchenek gazowych, przygotowanie posiłków stawało się szybsze. Wprowadzano nowoczesne metody żywienia, w tym umiejętność sporządzania sałatek warzywnych. Wieś nie chciała być gorsza od miasta.
Dlatego zaczęto zakładać w nowo wybudowanych domach centralne ogrzewanie i sanitariaty. Dla starszych osób było to niezbędne, chociaż to ich krępowało.
Poprzez wycieczki do znanych miejsc poznawano zabytki i poszerzano kulturowe horyzonty. Były wycieczki do kin i teatrów. Poznawano piękno całej Polski: od Bałtyku do Tatr.
Dnia 14 grudnia 1982 r. przeprowadzono zebranie KGW w Brodnym Józefowie. Odczytano nowy regulamin. W zebraniu brało udział 28 członkiń i przedstawicielki SKR w Kiernozi, Teresa Tarka i Wanda Kowalska.
Teresa Tadeusiak przedstawiła sprawozdanie za 1982 r. Do zarządu wybrano: Celinę Kobierecką jako przewodniczącą, Mirosławę Włodarczyk – wiceprzewodniczącą, Bożenę Stępień – skarbnik, Annę Kapustę – sekretarz, Barbarę Stępień – członek, Anielę Zimecką – członek.
Powołany zarząd zlecił Celinie Kobiereckiej i Bożenie Stępień prowadzenie książeczki SKO. Do Komisji rewizyjnej powołano: Martę Kochanek, Janinę Baranowską i Lucynę Stępień.
W 1982 r. do koła należały: Celina Kobierecka, Leokadia Stańczak, Małgorzata Dróżdż, Teresa Lis, Mirosława Włodarczyk, Janina Marciniak, Anna Więcek, Helena Wachowicz, Zofia Kawczyńska, Teresa Kawczyńska, Stefania Więcek, Bożena Więcek, Kazimiera Stańczak, Stefania Lis, Henryka Baranowska, Marta Kochanek, Lucyna Stępień, Teresa Zając, Maria Tadeusiak, Janina Baranowska, Irena Muras, Józefa Stańczak, Anna Kapusta, Teresa Stępień, Bożena Stępień, Teresa Tadeusiak, Maria Włodarczyk, Zofia Majkowska, Danuta Panek, Maria Ciesielska, Maria Więcek, Aniela Zimecka, Danuta Stępień, Barbara Stępień, Helena Borkowska, Agnieszka Więcek, Maria Okraska, Matylda Stępień.
Tydzień później, 21 grudnia 1982 r. odbyło się następne zebranie. Planowano spotkanie z lekarzem weterynarii, pokazy kulinarne, dystrybucję kurcząt i paszy dla nich, oraz przygotowanie wycieczki do Częstochowy.
14 lutego 1983 r. na zebraniu poinformowano chętnych o występie zespołu „Śląsk” oraz o organizowaniu kursu kroju i szycia.
Na następnym zebraniu, 24 marca 1983 r., poinformowano zebranych o planowanym jubileuszu 50-lecia koła w Brodnym Józefowie. Koło zorganizowało Dzień Kobiet i szkolenia.
12 maja 1983 r. przeprowadzono pogadanki o doju krów i czystości mleka.
Poinformowano o wyjazdach do sanatorium, o wycieczkach zagranicznych na Węgry i do Niemiec. Przedstawiono informacje o koloniach dla dzieci w Płocku i Warszawie. Tradycyjnie rozmawiano o możliwości zakupu piskląt kur i kaczek. Przystąpiono do konkursu „Więcej kwiatów i warzyw wysokiej jakości”. Przyznano „Order Serca – Matkom Wsi” honorowej przewodniczącej Marii Kobiereckiej.
Na następnym zebraniu 21 marca 1983 r. poinformowano o wycieczce do Częstochowy, która miała się odbyć 30 sierpnia 1983 r., a także o zbliżających się dożynkach. Koło otrzymało z banku spółdzielczego z Kiernozi, bezzwrotną pożyczkę 10 000 złotych na własne potrzeby.
15 lipca 1983 r. na zebraniu przedstawiono aktualne sprawy. Przeprowadzono sprzedaż kurcząt i kacząt dla członkiń koła. Zorganizowano wycieczkę do Częstochowy, w której uczestniczyły 42 osoby. Członkinie koła urządziły Dzień Kobiet.
Dla dzieci członkiń zorganizowano wycieczkę objazdową z okazji Dnia Dziecka na trasie Łowicz – Arkadia – Nieborów. Przekazano fundusze na wsparcie budowy sanatorium w Ustce.
Z żalem pożegnano zmarłą członkinię Wiktorię Zimecką przekazując pieniądze na wieniec. Dodatkowo przeprowadzono remont szatkownicy i dokupiono wałki do malowania. Był to zapomniany obecnie, sposób malowania ścian w domach. Wałki były o różnych wzorach i nimi nakładano deseń na ścianę malowaną uprzednio na jeden kolor.
Na zebraniu sprawozdawczym za 1983 r. podsumowano działalność koła. Do koła należało ówcześnie 38 członkiń.
Według protokołu z zebrania KGW w Brodnym Józefowie z dnia 17 stycznia 1984 r. przeprowadzono coroczne dyskusje i wnioski na tematy bieżące. Dyskutowano o zakupie kurcząt i organizacji Dnia Kobiet. W zebraniu uczestniczyły wszystkie członkinie tzn. 28 osób.
Na następnym zebraniu wytypowano trzy kobiety do odznaczenia „Orderem Serca – Matkom Wsi”. Były to: Józefa Stańczak, Zofia Kawczyńska i Zofia Majkowska. Poinformowano o zebraniu sprawozdawczo-wyborczym.
Plan działalności KGW w Brodnym Józefowie na 1984 r. przewidywał: 5 zebrań ogólnych i 3 zarządu. Przewidywano szkolenia z zakresu gotowania, spotkanie z lekarzem weterynarii, dystrybucję kurcząt, kacząt i paszy. Planowano wycieczkę do Lichenia i urządzenie Dnia Kobiet.
Na zebraniu 1 marca 1984 r. przedstawiono bilans finansowy koła i przedstawiono ocenę sporządzoną przez przedstawicielkę SKR Bożenę Tadeusiak. Tego samego dnia odbyło się zebranie sprawozdawcze. Wybrano przewodniczącą zebrania – Lucynę Stępień i sekretarza – Teresę Tadeusiak. Sprawozdanie z dystrybucji kurcząt złożył Andrzej Bogucki. Dyskusję poprowadziła Bożena Tadeusiak.
Wanda Kowalska poinformowała o możliwości skorzystania z leczenia w sanatorium. Podjęto decyzję o prowadzeniu kroniki koła.
Koło otrzymało bezzwrotną pożyczkę z banku spółdzielczego w Kiernozi.
Przeprowadzono konkurs o najładniejszych ogródkach kwiatowych i owoców i warzyw. Na zebraniu 18 listopada 1984 r. poruszono następujące sprawy: pokaz żywieniowy, spotkanie z weterynarzem.
Podjęto przygotowania do uroczystości 50-lecia KGW w Brodnym Józefowie. Wydrukowano okolicznościowe zaproszenie, wzorując się na wcześniejszym zaproszeniu z Brodnego Towarzystwa. Planowano wyjazd na „Podwieczorek przy mikrofonie” do teatru w Warszawie.
Maria Więcek i Zofia Majkowska, nawiązując do okrągłej rocznicy powstania koła w Brodnym Józefowie, wspomniały jego przedwojenną działalność.
Na zebraniu sprawozdawczym 28 stycznia 1985 r. wybrano przewodniczącą zebrania Teresę Zając, a sekretarzem – Lucynę Stępień. Przedstawiono bilans finansowy koła, plany i zrealizowane zadania. Ocenę koła przedstawiła Bożena Tadeusiak.
W maju 1985 r. na zebraniu wytypowano ogródki: Bożeny Stępień, Celiny Kobiereckiej i Teresy Tadeusiak do konkursu ogródków warzywnych.
Na wycieczkę do Lichenia zapisało się większość członkiń. Na drugą wycieczkę na Mazury zgłosiło się kilka osób.
W 1985 r. plan zebrań KGW w Brodnym Józefowie przewidywał 5 zebrań ogólnych i 3 zarządu koła. Jak co roku planowano zakup kurcząt brojlerów. Były to kurczęta szybko przybierające na wadze. Oczywiście do wychowu była niezbędna pasza.
Członkinie zgodnie z planem płaciły składki członkowskie. Ilość członkiń zmalała i wynosiła 21 osób. Ważną sprawą była zbliżająca się 50. rocznica powołania KGW w Brodnym Józefowie.
Na zebraniu 11 listopada 1985 podsumowano mijający rok. Koło brało udział w konkursie ogródków warzywnych, gdzie zdobyło II miejsce. Jako nagrodę otrzymało dyplom i 3 komplety talerzy. Była to cenna nagroda w owych czasach. Członkinie koła zrobiły wieniec na dożynki gminne, które odbyły się w Sokołowie. Za wieniec Koło w Brodnym Józefowie otrzymało wyróżnienie w postaci dyplomu. Członkinie koła brały udział w wycieczce do Warszawy, którą sfinansowano dzięki SKR Kiernozia oraz z własnych składek.
Poinformowano o możliwości zakupu sadzonek drzewek owocowych.
W 1986 r. plan przewidywał jak zwykle 5 zebrań ogólnych i 3 zarządu koła. Do koła należało 38 członkiń. Podjęto sprawę sprowadzenia piskląt kurcząt i kacząt oraz mieszanki pasz. Omówiono udział w konkursie ogródków i obchodów 50-lecia koła.
Zachował się tekst powitania gości na 50-leciu KGW w Brodnym Józefowie w dniu 6 lutego 1986 r.
„Proszę Państwa. Spotkaliśmy się tutaj z okazji 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Brodnem Józefowie. Z tej okazji pragnę powitać przybyłych gości. Szczególnie witam przedstawicielki Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Płocku: panią inżynier Halinę Chełmińską, kierownika działu KGW, panią magister inżynier Janinę Frankowską, panią Urszulę Kołakowską z mężem, panią instruktor KGW Brodne Józefów Bożenę Tadeusiak, przedstawiciela SKR Kiernozia pana Eugeniusza Różyckiego, Naczelnika Gminy Kiernozia pana Wacława Sieczkowskiego, pana Józefa Moranowskiego sekretarza gminy, pana komendanta milicji Jana Kozłowskiego, pana dyrektora szkoły w Kiernozi Józefa Kacprzaka, pana inspektora Ryszarda Sikorę. Witam wszystkie członkinie KGW, ich mężów oraz pozostałych przybyłych gości z okolicznych kół.”
Z okazji jubileuszu odznaczono 3 członkinie „Orderem Serca – Matkom Wsi”. Dodatkowo z PCK w Kutnie koło otrzymało huśtawki, zainstalowane później na terenie przyszkolnym.
Na zebraniu sprawozdawczym za 1986 r. przedstawiono następujące sprawy. Do koła należało 38 kobiet, które chętnie płaciły składkę członkowską. Odbyły się 4 zebrania ogólne i 3 zarządu. Z pomocą SKR w Kiernozi wśród członkiń rozprowadzono pisklęta i paszę dla nich. W konkursie„ Więcej owoców i warzyw” udział brały 3 członkinie. Za zajęcie II miejsca uczestniczki konkursu wyjechały w nagrodę na wycieczkę do Warszawy.
Koło zorganizowało dla swoich członkiń Dzień Kobiet, w którym brało udział 21 osób, brało udział w konkursie na najładniejszy wieniec żniwny związany z dożynkami gminnymi.
W wycieczce do Lichenia i na Mazury brało udział 35 osób. Na „Podwieczorek przy mikrofonie” pojechały dwie osoby.
Dzięki wsparciu finansowemu 10 000 złotych w formie kredytu bezzwrotnego Banku Spółdzielczego w Kiernozi urządzono jubileusz 50-lecia koła.
W styczniu 1987 r. do komisji rewizyjnej należały: Marta Kochanek, Lucyna Stępień i Janina Baranowska. Posiedzenie tejże komisji nie stwierdziło żadnych uchybień.
Na zebraniu w dniu 8 listopada 1987 r. oceniono mijający okres. Ilość członkiń zmalała do 18.
Omówiono dystrybucję piskląt. Można oceniać, że nadmiernie zajmowano się pisklętami. Niestety w tamtych czasach to była konieczność. W sklepach nie można było zakupić mięsa. Władze wprowadziły kartki. Dlatego koniecznością było prowadzenie własnego chowu, kurcząt i kaczek. W razie konieczności był dostęp do świeżego mięsa, co niestety wiązało się z dodatkową pracą kobiet. Trzeba było uśmiercić, oprawić i ugotować, ale mięso było dużo lepsze niż dzisiaj w supermarketach.
W 1987 r. na stanie majątkowym koła znajdowały się: salaterki, wazy, klosze do ciasta, talerze głębokie, płaskie duże i małe, dzbanki, półmiski, sztućce, szklanki, kieliszki, sokownik, szatkownica do kapusty, garnki i podłoga do tańca.
W 1988 r. do koła należały: Danuta Panek, Bożena Więcek, Marta Kochanek, Teresa Stępień, Zofia Majkowska, Henryka Baranowska, Teresa Kawczyńska, Stefania Lis, Lucyna Stępień, Danuta Stępień, Zofia Żakieta, Maria Tadeusiak, Maria Włodarczyk, Celina Kobierecka, Bożena Stępień, Teresa Zając, Helena Borkowska, Leokadia Stańczak, Małgorzata Dróżdż, Mirosława Włodarczyk, Janina Marciniak, Anna Więcek, Helena Wachowicz, Józefa Stańczak.
W 1990 r. do koła należały: Teresa Zając, Lucyna Stępień, Jadwiga Najdecka, Marta Kochanek, Józefa Stańczak, Zofia Majkowska, Maria Włodarczyk, Leokadia Stańczak, Bożena Więcek, Mirosława Włodarczyk, Bożena Stępień, Celina Kobierecka.
W ramach działalności koła urządzano Dzień Kobiet dla członkiń i pokazy kulinarne. Sprowadzano pisklęta i paszę dla nich. Na wyposażeniu znajdowały się: sokownik, szatkownica, wałki deseniowe i serwis obiadowy.
Zachował się zeszyt zaleceń instruktora, który wprowadzał nowości w kole. W 1985 r. nawiązano współpracę z WOPR Ogorzelice w celu przysyłania instruktorów do szkolenia i prowadzenia nowoczesnego gospodarowania. Instruktor przyjmował zamówienia na drzewka owocowe i ozdobne. Wieś chciała się dostosować do nowych warunków i wymagań. Pierwszym instruktorem była p. Starzec, a później p. Wieteska i inni.
Przeprowadzono doświadczalną uprawę grzyba boczniaka zastępując pieczarkę.
W 1987 r. przeprowadzono szkolenie instruktarzowe na temat przechowywania warzyw i owoców zimą.
Następnie w styczniu 1988 r. szkolono członkinie na temat zimowego żywienia drobiu. Zwrócono uwagę na dostęp światła związanego z nieśnością kur.
5 lutego 1988 r. przeprowadzono szkolenie i pokaz żywieniowy. W następnym miesiącu przeprowadzono szkolenie na temat potraw z ziemniaków.
W marcu 1988 r. odbył się pokaz żywieniowy na temat: potraw z mięsa, jaj i pieczarek. Pokaz się udał i kobiety były zadowolone z instruktarzu.
Według fragmentarycznych wiadomości władze Koła w Brodnym Józefowie wyglądały następująco.
Przewodniczące:
· Maria Kobierecka 1936 r.
· Genowefa Lubikowska
· Teresa Lis
Celina Kobierecka od 10 marca 1982 r.
· Dorota Włodarczyk od 8 marca 2005 r.
Sekretarze:
· Anna Kapusta do 1 marca 1984 r.
· Mirosława Włodarczyk od 1 marca 1984 r.
KGW Chruśle
Koło powstało już przed wojną. Prowadzona była kronika ale nie zachowała się. Pierwszą przewodniczącą była Helena Najdecka odznaczona „Orderem Serca – Matkom Wsi”. Obecnie przewodniczącą jest Wioletta Brzozowska.
Natolin Kiernoski
KGW w sołectwie Natolin Kiernoskim obejmowało wsie: Kiernozia Parcel, Kochanków, Natolin Kiernoski, Stanisławów, Polanka i Wioska Kiernoska. Pierwszą przewodniczącą była Irena Dutkiewicz z Wioski Kiernoskiej, a następną była Marianna Dylik, żona sołtysa i lokalna poetka.
Sekretarzem koła była Zofia Stelmaszczyk, a skarbnikiem Józefa Trepa. Do koła należały między innymi: Irena Dutkiewicz, Teresa Lenarczyk, Józefa Trepa, Wanda Trepa, Danuta Kowalska, Helena Kacprzak, Zofia Stelmaszczyk, Janina i Bożena Żurek, Agnieszka Łacheta, Bliźniak, Halina Dąbrowska, Kochanek, Józefa Ambroziak, Anna Kober, Genowefa Żmudzińska, Marianna Dylik, Jadwiga Muras, Henryka Workowska, Zalewska, Kwiecińska i inne kobiety. Aktywnie w kole działała Zofia Stelmaszczyk z męża Jażdżyk z Natolina. Jako przedwojenna działaczka „ Wici” współpracowała przed wojną z Józefem Żakowskim. W KGW wygłaszała monologi.
Sołtysem Natolina Kiernoskiego był Dylik, a następnie w latach 70. przez 3 kadencje – Marian Stelmaszczyk z Kochankowa. Po nim przez długie lata Dylik z Natolina.
W latach 80. u ówczesnego sołtysa Mariana Stelmaszczyka z Kochankowa koło zorganizowało tańce dla członkiń. Podłoga była wynajęta. Stoły ustawiono prosto na ziemi. Do tańca grała orkiestra. Bufet prowadziła Lenarczyk. Pomagała Józefa Trepa. Prawdopodobnie był alkohol i oranżada.
Co pewien czas zebrania kobiet odbyły się między innymi u Żurków na Wiosce, Stelmaszczyków i Ambroziaków na Kochankowie. Koło zamawiało dla członkiń pisklęta kurczaków i dystrybuowało je. Pisklęta zamawiane były w wylęgarni prawdopodobnie w Łęczycy.
Na kursach organizowanych przez KGW instruktorki uczyły zdrowego żywienia. Członkinie koła i ich dzieci byty na wycieczce w Warszawie. Za kadencji sołtysa Mariana Stelmaszczyka w 1982 r. zbierano dary, płody rolne dla powodzian w czasie wielkiej powodzi, która zalała tereny nad Wisłą.
KGW Stępów
Koto w Stępowie miało do zaoferowania wynajem sztućców i talerzy na większe uroczystości. Związane to było z organizacją wszelkich imprez: chrzcin, komunii, wesel w swych domach rodzinnych. Jeżeli w uroczystości brało kilkadziesiąt osób, najczęściej pomagano sobie w ramach rodziny, wspierając się pomocą sąsiadów. Wtedy pożyczano sobie talerze, piecyki do pieczenia ciast, brytfanny czy inny sprzęt gospodarstwa domowego. Jednocześnie kobiety z rodziny i sąsiadki pomagały przy sprawianiu drobiu, pieczeniu ciast, dekorowaniu stołów. Za wystrój pomieszczeń, najczęściej stodół, odpowiedzialni byli młodzi. Pomagało najczęściej młodsze rodzeństwo, bo każdy chciał włożyć choć cząstkę własnej pracy. Pomagały także koleżanki i koledzy, a szczególnie drużbowie. W tamtych czasach na wsi była jedność. Jedni pomagali innym, co oznaczało w razie potrzeby, rewanż.
Nie ma idealnego społeczeństwa. Zawsze może się trafić czarna owca, ale większość mieszkańców współżyła dobrze. Impreza na wsi była okazją do spotkania, wypicia wódki, co większość mężczyzn lubiła. Kobiety podczas szykowania imprezy wymieniały się doświadczeniem. Plotkowano, co było integralną częścią spotkania. Ludzie na wsi żyli problemami życia codziennego związanego z rolą i swoim gospodarstwem.
Dla kobiet organizowano naukę przygotowywania sałatek i ciast. Działalność koła polegała na prowadzeniu kursów zdrowego żywienia, wychowywania dzieci. Dodatkowo koła prowadziły sprzedaż kurcząt na potrzeby członkiń. Dużym plusem było wyżywienie drobiu. W gospodarstwie zawsze znalazły się odpadki do zagospodarowania, a tym bardziej, iż był to wychów otwarty. Drób miał podwórko na którym się żywił. Kółka zapewniały pisklęta kurcząt i kaczek. Inne gatunki były mniej reprezentowane.
KGW w Sokołowie Kolonii
Koło działało prężnie. Około 1960-1965 r. do Sokołowa przyjechała instruktorka zdrowego żywienia. Wówczas prezeską koła była, żona Stanisława Rudnickiego, działacza PSL. Rudniccy mieszkali obok Polańczyków na Sokołowie. Kurs trwał około tygodnia. Jak podaje Stanisław Lus, jego matka Anna Lus z wykładów zapisała dwa zeszyty. Na zakończenie kursu urządzono przyjęcie dla członkiń i ich mężów. Kobiety pod nadzorem instruktorki przyrządziły potrawy i desery. Instruktorka następnie dekorowała i pokazywała członkiniom jak upiększyć potrawy.
KGW Osiny
Przewodniczącą KGW w Osinach w 1963 r. była Helena Wasilewska. Sekretarzem była Krystyna Dylik, a skarbnikiem Maria Dylik. Następną przewodniczącą była Genowefa Fortuniak. Obecnie przewodniczącą jest Wasilewska z Jadzienia.
KGW w Kiernozi
Do koła w 1972 r. należały: Janina Stańczak i Genowefa Żakowska. Pierwsze dożynki były organizowane już przed I wojną światową w majątkach znajdujących się na terenie gminy. W pod koniec lat 30. XX w. zwyczaj organizowania dożynek przejął Związek Młodzieży Wiejskiej Wici. Po II wojnie światowej zwyczaj ten przejęły Kółka Rolnicze i Koła Gospodyń Wiejskich. Odbywały się corocznie z niewielkimi wyjątkami. Ostatnie dożynki odbyły się w 1988 r. w Niedzieliskach.
KGW Zamiary
Koło zostało założone w 1975 r. przy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Kiernozi. Jako że mężowie rolniczek najczęściej działali w OSP, kobiety uznały że powinny założyć organizację wspomagającą ich w pracy na roli. Świadectwem wykazującym pracę kobiet z Zamiar jest kronika koła prowadzona przez Grażynę Budnicką. Jest ona kopalnią wiedzy o tym kole i członkiniach tam działających. Z początku nie prowadzono kroniki. Obecnie jest uzupełniona.
Pierwszą przewodniczącą koła od 1975 r. była Zofia Ryfa.
9 lutego 1987 r. przewodniczącą została wybrana Janina Ambroziak, a zastępcą Anna Dubiel. We władzach koła były także: Krystyna Ryfa – skarbnik, Halina Maślanka – sekretarz i Alina Ryfa - członkini.
Natomiast w Komisji Rewizyjnej działały: Jadwiga Krakowiak, Irena Kaźmierczak i Celina Kaźmierczak.
Działalność kobiet wspierały kolejno instruktorki z Kółka Rolniczego. Były to: Bożena Tadeusiak, Elżbieta Starzec i Elżbieta Więcek. Jako że Kiernozia wówczas wchodziła w skład województwa płockiego i z ramienia WOPR instruktorką która wykazała dużą pomoc była Anna Olba. Do koła należało 22 kobiet.
Koto z Zamiar zdobyto I miejsce za wykonanie wieńca dożynkowego w 1987 r. który został przekazany wojewodzie płockiemu. Przy dekoracji wieńca szczególnie pracowały: Cecylia Kaźmierczak, Anna Dubiel, Mirosława Witkowska, Grażyna Budnicka i Krystyna Kaźmierczak.
W następnym roku dożynki gminne odbyty się w Niedzieliskach.
Na uroczystość dożynek w Kiernozi w 1996 r. członkinie ułożyły pieśń:
Żniwa się skończyły
Zboże już zerznięto
Zboże już zerznięto
Dzisiaj nasza wioska
Obchodzi swe święto.
Ref.
Matko częstochowska
My ciebie kochamy
My ciebie kochamy
I te nasze plony
Tobie dziś składamy.
Zebrali się młodzi
Razem ze starszymi
Razem ze starszymi
By się wspólnie cieszyć
Plonami żniwnymi.
Ref.
3.
Składamy wam wieniec
Matki i ojcowie
Matki i ojcowie
My młodzi rolnicy
Córki i synowie.
Ref.
A wy go przyjmijcie
Z chęci i ochoty
Z chęci i ochoty
Mimo że jest skromny
Lecz naszej roboty.
Jako przedstawicielka Zamiar Janina Ambroziak została zaproszona na Zjazd Gminny OSP w Kiernozi. Zjazd odbył się 29 kwietnia 2001 r. i zaproszenie skierował Jan Gzula, prezes OSP w Kiernozi. Za zasługi dla lokalnej społeczności i straży Janina Ambroziak została odznaczona Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa na wniosek Zarządu Gminnego ZOSP w Kiernozi. Cała uroczystość odbyta się w GOK w Kiernozi podczas Spotkania świąteczno- noworocznego 3 stycznia 2002 r.
Członkinie koła w Zamiarach, tak jak inne koła, wsparły budowę sanatorium dla wiejskich dzieci w Rabce. W kronice zachowały się cegiełki poświadczające dokonaną wpłatę.
Przemiany ustrojowe na początku lat 90. spowolniły prace KGW. Wraz z powołaniem powiatów gmina Kiernozia zmieniła przynależność terytorialną – została włączona do powiatu łowickiego.
Spółdzielnia Kółek Rolniczych pozostała w strukturach dawnego województwa płockiego. Automatycznie fundusze nie zasilały KGW. Koło w Zamiarach nie mając własnego lokalu, początkowo zbierało się u pani Ryfy, a później u pani Ambroziak.
W 1997 r. OSP w Zamiarach wybudowało strażnicę. W tym budynku użyczono
lokal KGW. Kobiety miały siedzibę, gdzie mogły urządzać kursy, spotkania i przechowywać
naczynia i sprzęt. Prezes KGW w Zamiarach Grażyna Budnicka, przy współpracy specjalistki z ODR w Bratoszewicach Elżbiety Jóźwickiej, dalej prowadziły pracę szkoleniową. Koło prowadziło kursy żywienia, urządzania stołów, dekoracji suszonymi kwiatami, nauki uprawy borówki amerykańskiej.
Miłym akcentem były wycieczki organizowane dla członkiń. Kobieta w gospodarstwie zawsze była zajęta pracą i dlatego wyjazdy byty odskocznią od codziennych obowiązków.
Miłą pamiątką w kronice są zachowane życzenia świąteczne od marszałka Senatu RP Adama Struzika. Marszałek Senatu nie zapomniał o życzeniach z okazji Dnia Kobiet, przesyłając powinszowania.
Koło przygotowało wieniec na dożynki gminne w 2003 r. Przy pracach dekoracyjnych szczególnie wyróżniły się: Małgorzata Ambroziak, Grażyna Budnicka, Barbara Dubiel, Jolanta Kaźmierczak i Anna Dubiel.
Kobiety z koła dbały o dobrą atmosferę. Organizowały spotkania ostatkowe dla mężów z OSP. Była to okazja spotkania wszystkich mieszkańców wsi Zamiary. Było miło spotkać i wspominać wcześniejsze czasy. Niezbędna była to chwila odpoczynku dla wszystkich zaangażowanych w pracy na roli.
W 2008 r. gmina Kiernozia została organizatorem dożynek powiatowych. Oczywiście koło z Zamiar prezentowało swój wieniec, będący dowodem zakończenia żniw. Delegacja w składzie: Jolanta Kaźmierczak, Grażyna Budnicka, Barbara Dubiel i Monika Fudała reprezentowała wieś niosąc dożynkowy wieniec.
6 września 2009 r. dożynki powiatowe odbyły się w skansenie w Maurzycach. Jeden z wielu wieńców dożynkowych niosły kobiety z Zamiar. Były to: Barbara Dubiel, Grażyna Budnicka, Jolanta Okraska, Anna Dubiel, Janina Ambroziak, Janina Dutkowska. Wieniec był przedstawiany na scenie podczas konkursu. Został wybrany przez Dom Kultury w Łowiczu podczas uroczystości obchodów 70-tej rocznicy Bitwy nad Bzurą które odbyły 15 września 2009 r. Wieniec został doceniony przez władze powiatowe i otrzymał specjalne wyróżnienie. Został także wybrany na dożynki prezydenckie w Spale, na których reprezentował województwo łódzkie. Członkinie koła zostały zaszczycone okolicznościowym zdjęciem, z później tragicznie zmarłą parą prezydencką – Lechem i Marią Kaczyńskimi.
Koło reprezentowały: Anna Dubiel, Grażyna Budnicka, Mirosława Witkowska, Jolanta Kaźmierczak, radny powiatowy Waldemar Wojciechowski i towarzysząca kapela ludowa. Delegacja koła nocowała w hotelu „Rezydencja Spalska”. Koło za wieniec otrzymało podziękowanie od wójta gminy Kiernozia Zenona Kaźmierczaka i starosty łowickiego Janusza Michalaka. Uroczystość odbyła się terenie GOK w Kiernozi.
Naprzeciw rosnącym wyzwaniom kobiety z koła przekształciły się 12 maja 2010 r. w Stowarzyszenie „Zamiary – Przyjazna Wieś”. Zarejestrowały się w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenie prawne. Miało im to pomóc w pozyskiwaniu funduszy z samorządu gminnego i funduszy zewnętrznych.
Do Zarządu Stowarzyszenia wybrano: Grażynę Budnicką – prezes, Annę Dubiel – zastępca prezesa, Mirosławę Witkowską – skarbnik, Agnieszkę Kaźmierczak -sekretarz, Monikę Fudałę – członek. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Jolantę Kaźmierczak przewodnicząca, Monikę Ryfę – sekretarz, Halinę Maślankę – członek.
Do Stowarzyszenia zapisali się: Janina Ambroziak, Małgorzata Ambroziak, Grażyna Budnicka, Lucyna Budnicka, Krzysztof Budnicki, Marta Dubiel, Barbara Dubiel, Anna Dubiel, Kazimierz Dubiel, Grzegorz Dubiel, Rafał Dubiel, Marzena Dutkowska, Janina Dutkowska, Marianna Fudała, Monika Fudała, Elżbieta Gluba, Jolanta Kaźmierczak, Jolanta Kaźmierczak, Agnieszka Kaźmierczak, Cecylia Kaźmierczak, Irena Konarska, Halina Maślanka, Jolanta Okraska, Wiktoria Okraska, Anna Przyłucka, Alfred Rojek, Krystyna Ryfa, Monika Ryfa, Jacek Ryfa, Alina Ryfa, Helena Witkowska, Mirosława Witkowska.
Później wstąpił Mateusz Dubiel.
Stowarzyszenie podęło ambitne zadanie. Za fundusze finansowane pochodzące ze środków europejskich podjęto się współpracy przy organizacji Dnia Kiernozkiego Dzika, przy współudziale GOK z Kiernozi w dniu 13 lipca 2010 r. Wcześniej zorganizowały trzy spotkania integracyjne w Zamiarach:13 i 23 maja oraz 10 lipca 2010 r. Było to dużym wyzwaniem dla Stowarzyszenia. Trzeba było rozliczyć się z przyznanych środków a także zapewnić sprawne i szybkie obsłużenie imprezy.
Następnie członkinie stowarzyszenia przygotowały poczęstunek na uroczystość poświęcenia sztandaru dla OSP w Zamiarach, która odbyło się 16 czerwca 2010 r. Naczelnikiem OSP w Zamiarach wówczas byt Krzysztof Budnicki, a w poczcie sztandarowym byli: Łukasz Gluba, Rafał Dubiel i Grzegorz Dubiel. W części artystycznej brał udział zespół „Kiernozianie”. Uroczystość zakończyła integrująca społeczność zabawa wiejska. Za pracę Stowarzyszenie otrzymało podziękowanie od wójta Zenona Kaźmierczaka i dyrektor GOK Bożeny
Olczak.
Kobiety ze Stowarzyszenia „Zamiary – Przyjazna Wieś” zostały docenione w uwiecznione w
kalendarzu na 2011 r. wydanym przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu. W kalendarzu wykorzystano zdjęcia, na którym na stoisku KGW Zamiary prezentowały się: Grażyna Budnicka, Mirosława Witkowska, Lucyna Gluba, Barbara Dubiel, Anna Dubiel, Halina Maślanka i Martyna Rokicka.
Stowarzyszenie reprezentowało gminę Kiernozia podczas XI Biesiady Łowickiej organizowanej 28 sierpnia 2010 r. Kobiety przygotowały stoisko na którym prezentowały ciasta i inne potrawy. Stowarzyszenie wzięło udział w konkursie na„ Biesiadną Babę”.
Zdobyły główną nagrodę – którą była kuchnia czteropalnikowa.
Warto wspomnieć o głównych twórczyniach sukcesu. Były to: Barbara Dupiel, Grażyna Budnicka, Mirosława Witkowska, Anna Dubiel, Lucyna Budnicka, Elżbieta Gluba i Agnieszka Kaźmierczak.
Stoisko Stowarzyszenia odwiedził były premier Waldemar Pawlak.
Następnie kobiety z Zamiar prezentowały swoje Stowarzyszenie na dożynkach – wojewódzkich w Bednarach w dniu 19 września 2010 r. Zostały zaproszone przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gniazdo”. Promowały region kiernozki, mając na stoisku wykonane stroiki i dekorację.
Doceniając włożoną pracę w promocję regionalnych potraw, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej zaprosiło Grażynę Budnicką i Annę Dubiel na Międzynarodowe Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2010. Na stoisku promującym powiat łowicki obok naszych reprezentantek wystąpiła twórczyni ludowa Alina Kołodziejczyk.
Jako uznanie za pracę dla lokalnej społeczności czołowe członkinie: Janina Ambroiiak, Grażyna Budnicka, Mirosława Witkowska i Anna Dubiel zostały uhonorowane odznaczeniem
„Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczenie wręczał Edward Gnat byty poseł i Janusz Żurek – prezes PSL w gminie Kiernozia. Uroczystość zaszczycił wójt gminy Kiernozia Zenon Kaźmierczak.
Pierwsze walne zgromadzenie Stowarzyszenia „Zamiary – Przyjazna Wieś” odbyto się 3 marca 2011 roku. Podsumowano półroczny okres działalności. Przypomniano osiągnięcia i sukcesy na regionalnych i ogólnopolskich scenach. Do Stowarzyszenia należały w większości kobiety z poprzedniego KGW, a także kilku strażaków z OSP Zamiary. W sumie Stowarzyszenie liczyło w 2010 roku 32 członków.
Przedstawicielki Stowarzyszenia zostały zaproszone na Dzień Kobiet organizowany w GOK w Kiernozi dnia 8 marca 2011 roku. Byty to: Grażyna Budnicka, Anna Dubiel, Halina Maślanka, Mirosława Witkowska, Irena Konarska, Monika Fudała.
Stowarzyszenie zostało zaproszenie na uroczystość 5-lecia działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ,,Gniazdo”. Uroczystość odbyta się w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach 7 marca 2011 roku. Panie ze Stowarzyszenia z Zamiar przygotowały poczęstunek dla zaproszonych gości.
Stowarzyszenie zostało zaproszone do urządzenia stoiska podczas Festynu Łowickiego organizowanego przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie w ramach Nocy Muzeów 14 maja 2011 roku w Warszawie. w Warszawie. Stoisko prezentowały: Mirosława Witkowska, Marzena Dutkowska, Anna Dubiel, Grażyna Budnicka, Elżbieta Gluba, Marta Dubiel.
Podczas dorocznej imprezy – Nocy Świętojańskiej w Kiernozi kobiety z Zamiar przygotowały stół wiejski, z własnymi wyrobami, które wszystkim smakowały. Uroczystość odbyła się 23 czerwca 2011 roku. Impreza na Sobótki zbiegła się w czasie z Bożym Ciałem, co Stowarzyszenie uczciło wykonaniem jednego z czterech ołtarzy w Kiernozi. Strażacy ze wystawili swój sztandar, co było ciekawym elementem dekoracyjnym.
Na zaproszenie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej zaproszono dwie panie: Anną Dubiel i Mirosławę Witkowską do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Ludowym, który trwał w dniach 9-15 sierpnia 2011 roku w Strzegomiu. Panie z Stowarzyszenia godnie reprezentowały nasz region.
Kolejnym przedsięwzięciem był udziału w Biesiadzie Łowickiej 28 sierpnia 2011 roku. Kobiety wystawiły stoisko z regionalnym potrawami i ciastami. Startowały także w konkursie na biesiadnego chłopa. Stowarzyszenie reprezentowały: Marta Dubiel, Mirosława Witkowska, Elżbieta Gluba, Grażyna Budnicka, Barbara Dubiel i Anna Dubiel.
Doceniając zaangażowanie i pracę kobiet z Zamiar zaproszono je na Jarmark Wojewódzki w Łodzi który odbył się 4 września 2011 roku. Na Jarmarku Wojewódzkim stoisko gminy Kiernozia promował także zespół „Kiernozianie”.
Na zaproszenie ODR Bratoszewice panie z Stowarzyszenia uczyły się dekoracji i przygotowania potraw wigilijnych. Spotkanie odbyto się 25 listopada 2011 r. Następnego dnia odbyto się spotkanie autorskie Joanny Bolimowskiej w Muzeum w Łowiczu, na które zostały zaproszone członkinie Stowarzyszenia.
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach zaprosił panie na szkolenie na temat „Wdrożenie produkcji ekologicznej i marketing jego produktów szansą rozwoju gospodarstw rolnych i regionów” które odbyto się 21 lutego 2012 r. Zaświadczenia o ukończeniu kursu otrzymały: Grażyna Budnicka, Lucyna Budnicka, Alina Ryfa, Irena Konarska, Mirosława Witkowska, Anna Przyłucka, Anna Dubiel, Barbara Dubiel, Marta Dubiel, Halina Maślanka, Monika Fudała.
Na corocznym Walnym Zebraniu członków Stowarzyszenia, które odbyto się 1 marca 2012 r. przybyli goście: Zenon Kaźmierczak – wójt gminy Kiernozia, Waldemar Wojciechowski – radny powiatowy, Jacek Chołuj – dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej i Elżbieta Jóźwicka – przedstawicielka ŁODR w Bratoszewicach. Podsumowano ubiegły rok i podjęto plany i działania na 2012 rok. Dyskusja potoczyła się na temat źródeł finansowania Stowarzyszenia.
Przedstawicielki Zamiar wzięty udział w Targach „PLANTEXPO” w Łodzi 24 marca 2012 r. Dużą pomocą wykazał się ŁODR w Bratoszewicach podczas konferencji nt. ,,Piękny Ogród”. Miłym akcentem było zaproszenie członkiń do Teatru Muzycznego na przedstawienie teatralne.
Na zaproszenie ŁODR w Bratoszewicach 28 marca 2012 r. wieś Zamiary odwiedziła etnograf Aldona Plucińska, kustosz z Muzeum Etnograficznego z Łodzi. Prelegentka prowadziła wykład na temat dawniejszego życia na wsi. Okolicznościowe przyjęcie odbyto się lokalu Stowarzyszenia – w remizie OSP Zamiary. Pamiątką po odwiedzinach pozostał wpis w kronice Stowarzyszenia.
Powiatowy Dzień Strażaka Diecezji Łowickiej, który odbyt się 19 maja 2012 r. w Łowiczu nie mógł się odbyć oczywiście bez Stowarzyszenia z Zamiar. Panie reprezentowały gminę .
Kiernozia. Impreza odbyta się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży
Pożarnej i Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gniazdo”. Stowarzyszenie otrzymało wyróżnienie za udział w konkursie za najbardziej atrakcyjne stoisko.
Jak co roku panie brały udział w przygotowaniu Dnia Kiernozkiego Dzika który odbył się 13
lipca 2012 r. Przygotowały potrawy i stoisko promujące Stowarzyszenie. Główną atrakcją byt występ Zbigniewa Wodeckiego. Podziękowanie za organizację święta złożył Zenon Kaźmierczak, wójt gminy Kiernozia.
Panie ze Stowarzyszenia wystąpiły na zaproszenie burmistrza Łowicza na Festiwalu Dobrej Żywności „Księżackie Jadło”. Kobiety startowały w konkursie na „Parzybrodę”. Konkurs
oceniała Ewa Wachowicz, była miss Polski i prowadząca program kulinarny w telewizji
Stowarzyszenie reprezentowały: Anna Dubiel, Barbara Dubiel, Grażyna Budnicka, Mirosława
Witkowska i Anna Przyłtucka. Piękną dekorację stołu wiejskiego wykonała Elżbieta Gluba. Kobiety wystawiły swoje stoisko podczas XIII Biesiady Łowickiej w dniu 26 sierpnia 2012 r.
Stowarzyszenie reprezentowało gminę Kiernozię.
Panie ze Stowarzyszenia z myślą o mieszkańcach Zamiar, zorganizowały cykl spotkań
integracyjnych, które odbyły się od 19 do 21 kwietnia 2013 r. Głównym celem – zgodnie z projektem – był „Powrót do tradycji kulinarnych”. Przy pomocy Elżbiety Jóźwickiej z ŁODR Bratoszewice kobiety najpierw przygotowywały potrawy, a następnie w niedzielę urządzono uroczystość dla mieszkańców wsi. W integracji brali udział liczni goście – 75 osób. Za uzyskane pieniądze Stowarzyszenie sfinansowało zakup 100 krzeseł do remizy strażackiej.
23 czerwca 2013 r. w Kiernozi odbyły się „Sobótki”. Uczestniczyły także panie ze Stowarzyszenia. Wystawiły swoje stoisko. Wówczas wyróżniły się: Anna Dubiel, Barbara Dubiel, Grażyna Budnicka, Elżbieta Gluba i Monika Ryfa. Podczas imprezy zorganizowano konkurs na najładniejszy wianek. Później wianki były puszczane na wodę, zgodnie ze
starodawnym zwyczajem.
Zwyczajowo Stowarzyszenie wystawiło stoisko w Skansenie w Maurzycach 28 lipca 2013 r. Promowało gminę Kiernozię. Miłym akcentem były rysunki pań wykonane przez Krystynę Guranowską-Stolarz. Pani Guranowska należy do grupy artystów „Saska Kępa” w Warszawie, z wykształcenia technik architektury, a pracuje jako pedagog.
8 czerwca 2013 r. zmarła długoletnia członkini KGW, a później Stowarzyszenia
,,Zamiary-Przyjazna Wieś” Janina Dutkowska. Stowarzyszenie z żalem pożegnało koleżankę. W tym samym dniu w Łowiczu, panie wystawiły stoisko podczas „Księżackiego Jadła”. W jury konkursu występował Pascal Brodnicki, prowadzący program kulinarny w telewizji. Konkurs dotyczył jak najsmaczniejszej zupy owocowej.
Członkowie Stowarzyszenia aktywnie brali udział w szkoleniu organizowanym przez KRUS na temat: BHP w rolnictwie, które odbyło się 18 grudnia 2013 r.
Miłym akcentem były życzenia świąteczne przesłane przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Specjalistka z ŁODR Elżbieta Jóźwicka przeprowadziła 21 lutego 2014 r. spotkanie kulinarne dla mieszkanek Zamiar.
Dnia 4 marca 2014 r. przeprowadzono walne zebranie członków stowarzyszenia. Podsumowano mijający rok i nakreślono plany na 2014 rok. Przeprowadzono wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W dowód uznania za dobrą pracę, władze stowarzyszenia pozostały bez zmian. Przy współpracy z GOK w Kiernozi, członkinie Stowarzyszenia „Zamiary – Przyjazna Wieś” i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Niedzieliska zorganizowały 8 marca 2014 r. Dzień Kobiet dla wszystkich aktywnych członkiń KGW gminy Kiernozia.
29 czerwca 2014 r. panie z Zamiar reprezentowały gminę Kiernozia w Muzeum w Łowiczu. Wraz z paniami występowała kapela ludowa i zespół „Kiernozianie”. Dodatkowym akcentem promocji była wystawa fotograficzna przedstawiająca uroki gminy. Kobiety z Zamiar przygotowały poczęstunek na który składał się barszcz z kiełbasą, kanapki z smalcem i
kiszonym ogórkiem. Pracownicy Urzędu Gminy Kiernozia przygotowali materiały
promocyjne. Gminny Ośrodek Kultury w Kiernozi reprezentowała dyrektor Bożena Olczak. Organizatorzy X Dnia Kiernozkiego Dzika – wójt Zenon Kaźmierczak i dyrektor GOK Bożena Olczak złożyli podziękowania Stowarzyszeniu za pomoc w zorganizowaniu 13 lipca 2014 r. wspomnianej imprezy. Stoisko promujące Zamiary przygotowały i prowadziły: Grażyna Budnicka, Anna Dubiel, Marzena Dutkowska i Marta Dubiel. Zwyczajowo święto odbywało się na terenie parku w Kiernozi. Kobiety z Zamiar przygotowały swojskie potrawy, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Imprezę uświetnił występ Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi. Wykonała ona najpiękniejsze arie operetkowe. Na zakończenie święta występowały zespoły disco: lnes, Select i Focus.
Gminne Święto Plonów w Kiernozi, odbyło się 31 sierpnia 2014 r. Zwyczajowo
Stowarzyszenie przygotowało stoisko z wiejskim jadłem. Stoisko przygotowały: Grażyna Budnicka, Marzena Dubiel, Małgorzata Ambroziak i Monika Ryfa. Kobiety ze Stowarzyszenia przygotowały wieniec dożynkowy.
Grażyna i Krzysztof Budniccy zostali wyróżnieni podziękowaniem od wójta Zenona Kaźmierczaka i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kiernozi Zofii Serwach za pomoc w przygotowaniu dożynek. Gościem na imprezie był Minister Rolnictwa Wojciech Olejniczak. W części artystycznej występowali „Kiernozianie”, zespół folklorystyczny „Ustronie” ze Skierniewic, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, a także kapela „Góralska Hora”. Zakończenie wieczoru uprzyjemnił muzyką taneczną zespół disco „Power”.
Z żalem członkowie Stowarzyszenia pożegnali długoletnią członkinię Wiktorię Okraskę zmarłą 9 września 2014 r.
Wicemarszałek Sejmu, Wanda Nowacka zwróciła się 2 października 2014 r. do członków Stowarzyszenia o poparcie ustawy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.
Wójt Zenon Kaźmierczak i Komitet Honorowy zaprosił członków Stowarzyszenia na 75- rocznicę wybuchu II wojny światowej, która odbyła się w Kiernozi 17 września 2014 r. Po mszy świętej w miejscowym kościele, uczestnicy przemieścili się na cmentarz wojskowy, oraz na Rynek Tadeusza Kościuszki, gdzie odsłonięto okolicznościową tablicę. Zakończenie obchodów odbyło się w pałacu Łączyńskich, gdzie była prezentowana wystawa wojennych pamiątek.
30 listopada 2014 r. kobiety ze Stowarzyszenia urządziły spotkanie andrzejkowe. Atrakcją była grochówka ugotowana na kuchni pozyskanej z wojska. Remontu kuchni dokonał Janusz Budnicki.
Miłym zakończeniem mijającego 2014 r. był zorganizowany Sylwester. W spotkan1u brali udział członkowie Stowarzyszenia i druhowie miejscowej straży. Wszyscy bawili się ochoczo w remizy strażackiej.
Panie uczestniczyły w uroczystości 50-lecia OSP w Zamiarach. Strażacy otrzymali okolicznościowy tort, który wszyscy chętnie spożyli. W projekcie „ Gmina Kiernozia w obiektywie – warsztaty fotograficzne dla społeczności lokalnej” brały dwie członkinie Stowarzyszenia Zamiary: Grażyna Budnicka i Anna Dubiel. Nagrodą za udział był 2- dniowy wyjazd na Ziemię Kielecką.
Natomiast 8 marca 2015 r. na zlecenie Urzędu Gminy Kiernozia, GOK, stowarzyszeń z Zamiar i Niedzielisk, urządzono Dzień Kobiet. Uroczystość odbyła się sali bankietowej przy Delikatesach w Kiernozi.
Zaproszono gości: wójta gminy Kiernozia Beatę Miazek, proboszcza Macieja Zakrzewskiego, Bożenę Olczak – dyrektor GOK oraz radnych gminnych. Stowarzyszenie reprezentowały: Mirosława Witkowska, Marta Dubiel i Lucyna Budnicka.
W maju 2015 r. Stowarzyszenie było współorganizatorem Gminnego Dnia Strażaka, które odbyło się w remizy w Zamiarach. Kuchnię wojskową obsługiwał Kazimierz Dubiel. Grochówka z kuchni stała się również hitem na „Sobótkach” organizowanych 23 czerwca 2015 r. w zespole pałacowo-parkowym w Kiernozi. Stowarzyszenie wystawiło stoisko z wiejskim jadłem. Atrakcjami były występy zespołów: ,,Pauza”, ,,Kiernozianie”, ,,Wiśniowa Góra”, „Akcent” i „Power”. Wszyscy się dobrze bawili, jak zresztą co roku. Organizatorzy XIX Nocy Sobótkowej, wójt Gminy Kiernozia Beata Miazek i dyrektor GOK Bożena Olczak podziękowali wszystkim członkom Stowarzyszenia Zamiary.
Stowarzyszenie zdobyło nagrodę podczas Łowickich Żniw 2015 które odbyły się 26 lipca 2015r. Nagrodę i dyplom za uczestnictwo Stowarzyszeniu, przyznał starosta łowicki Krzysztof Figat. Nagrodę kuchnię gazową otrzymano za udział w konkursie „Najlepsze Żniwne Ciasto”.
Grażyna Budnicka i Mirosława Witkowska zostały zaproszone do udziału w XXIII Olimpiadzie Wiedzy o Gospodarstwie na zaproszenie Elżbiety Jóźwickiej z ŁODR Bratoszewice. W olimpiadzie startowały mieszkanki województwa łódzkiego która odbyła się 22 i 23 października 2015 r.
Elżbieta Jóźwicka była prelegentką na spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia 10 grudnia 2015 r. Prowadziła wykład o odpowiednim zachowaniu się przy stole, a także prezentowała „Kulinarne spotkanie przy wigilijnym nastroju”.
Na zaproszenie posła Piotra Polaka 17 grudnia 2015 r. panie: Grażyna Budnicka, Anna Dubiel, Barbara Dubiel i Lucyna Budnicka zwiedziły budynek Sejmu i Senatu RP w Warszawie. Punktem obowiązkowym była wizyta na Powązkach przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej.
Rok 2016 zaczął się dla członkiń wyjazdem do teatru do Płocka z okazji Dnia Kobiet. Miłym urozmaiceniem było odwiedzenie restauracji na terenie teatru.
Cyklicznie jak co roku, Stowarzyszenie Zamiary wystawiło stoisko na Dzień Kiernozkiego Dzika. Oprócz potraw ze stoiska panie oferowały grochówkę z kuchni wojskowej. W imprezie brali udział: Małgorzata Ambroziak, Grażyna Budnicka, Anna Dubiel, Elżbieta Gluba, Monika Fudała, Kazimierz Dubiel, Janusz Budnicki, Mirosława Witkowska.
23 lipca 2015 r. Stowarzyszenie brało udział w ,,Nocy Świętojańskiej” w parku w Kiernozi.
Na zaproszenie marszałka województwa łódzkiego przedstawicielki Stowarzyszenia Zamiary, brały udział 4 września 2016 r. w „Mikserze Regionalnym w Łodzi”. Razem ze Stowarzyszeniem prezentował się zespół „Kiernozianie” z dyrektor GOK Bożeną Olczak. W imprezie brały udział: Lucyna Budnicka, Grażyna Budnicka, Anna Dubiel, Barbara Dubiel, Marzena Dutkowska, Mirosława Witkowska.
Dnia 9 listopada 2016 r. w remizie w Niedzieliskach zorganizowano I spotkanie integracyjne
Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kiernozia i powiatu łowickiego. Z dużej ilości KGW działających wcześniej reaktywowano jedynie: KGW Chruśle, Osiny, Sokołów Towarzystwo, Teresew, Witusza, Wola Stępowska.
KGW z Zamiar i Niedzieliska przekształciły się w stowarzyszenia. Wszystkie te organizacje zrzeszyły się w Gminnej Radzie KGW.
Przedstawicielki Stowarzyszenia Zamiary brały udział w promocji Gminy Kiernozia podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie 26 listopada 2016 r. Delegację Kiernozi prezentowała wójt Beata Miazek, przewodniczący rady Janusz Wasilewski, zespół
,,Kiernozianie” i przedstawicielki KGW z terenu gminy.
Na zakończenie roku, miłym akcentem było spotkanie opłatkowe urządzone 28 grudnia 2016
r. w sali bankietowej w Kiernozi. Spotkanie otworzyli: wójt Beata Miazek, przewodnicząca Gminnej Rardy KGW Emilia Jaraźna i proboszcz ks. Maciej Zakrzewski.
Stowarzyszenie Zamiary reprezentowały: Janina Ambroziak, Małgorzata Ambroziak, Anna Dubiel, Lucyna Budnicka, Grażyna Budnicka, Celina Kaźmierczak, Halina Maślanka, Anna Przyłucka.
2017 rok Stowarzyszenie przywitało wystawieniem stoiska podczas Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Green days” w Nadarzynie 8 kwietnia 2017 r. Kobiety współorganizowały stoisko wielkanocne wspólnie z innymi KGW z terenu gminy. Była to promocja gminy Kiernozia. W targach brała także udział przewodnicząca Rejonowej Rady KGW w Łowiczu Maria Pietrzak.
Dzień Kobiet 2017 r. z terenu gminy zorganizowała Gminna Rada KGW i wójt gminy Kiernozia. Zaproszono wszystkie przedstawicielki KGW. Uroczystość odbyła się w pałacu Łączyńskich w Kiernozi. Miłym akcentem było obdarowanie wszystkich kobiet kwiatami wręczanymi przez proboszcza ks. Macieja Zakrzewskiego.
Na zaproszenie wójta gminy Kiernozia, Beaty Miazek Stowarzyszenie Zamiary 23 czerwca 2017 r. podczas Nocy Świętojańskiej wystawiło stoisko z regionalnymi potrawami i . oferowało wojskową grochówkę. Część artystyczną imprezy tworzyli: Zespół Pieśni Ludowej „Kiernozianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, a także zespoły: FUTURE FOLK i DIWERS.
Kobiet 23 września 2017 r. Stowarzyszenie „Zamiary – Przyjazna Wieś” zorganizowało wraz z Gminną Radą ,,Spotkanie Jesienne KGW Gminy Kiernozia i Powiatu Łowickiego”. Impreza odbyła się w lokalu Stowarzyszenia w remizie strażackiej OSP Zamiary. Zaproszono także posła na Sejm RP Pawła Bejdę, wicestarostę Andrzeja Boguckiego i wójt Beatę Miazek.
Wielką uroczystością była 200-rocznica śmierci Marii Walewskiej z domu Łączyńskiej.
Spotkanie odbyło się w Pałacu Łączyńskich, gdzie okolicznościowy referat wygłosił Andrzej Bogucki – dzierżawca pałacu.
Z żalem pożegnano wieloletnią członkinię Eugenię Rojek, która zmarła 17 lipca 2017 r. Pozostała w pamięci osób z którymi współpracowała.
Grażyna Budnicka otrzymała podziękowanie od starosty łowickiego Krzysztofa Figata za pracę dla lokalnej społeczności.
Dzień Kobiet 2018 r. członkinie Stowarzyszenia spędziły w kinie „Przedwiośnie” w Płocku. Zostały tam zaproszone przez Gminną Radę KGW i wójt Beatę Miazek.
Podczas rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości, która była zorganizowana w Kiernozi, członkinie KGW złożyły kwiaty na cmentarzu wojskowym.
Wójt Gminy Kiernozia Beata Miazek, wraz z dyrektorką GOK Beatą Lewaniak zaprosiła Stowarzyszenie na Dzień Kiernozkiego Dzika który odbył się 13 lipca 2018 r. w scenerii parku w Kiernozi. Członkinie wystawiły stoisko promujące wieś, a także serwowano grochówkę z kuchni wojskowej. Stoisko przygotowały: Marzena Dutkowska, Grażyna Budnicka, Lucyna Budnicka, Barbara Dubiel, Anna Przyłucka. Na święcie wystąpiły zespoły: EME RETRO, BAYERA, EFECT i DIWERS. Muzyką umilały czas spędzony podczas imprezy.
Członkinie zaprosiły 23 sierpnia 2018 r. Ilonę Wierzbińską-Czarnotę, dyrektorkę oddziału Banku Zachodniego WBK, na spotkanie pod nazwą „Usiądźmy razem na ławeczce. Spotkania edukacyjno-integracyjne we wsi Zamiary”.
Sponsorem imprezy była Fundacja Banku Zachodniego WBK. Przyznane granty na wykonanie wręczyła Grażyna Torbicka, prezenterka telewizyjna w teatrze „Kamienica” w Warszawie.
Ze Stowarzyszenia Zamiary umowę na realizację projektów podpisały Grażyna Budnicka i Mirosława Witkowska. W ramach przedsięwzięcia wykonano utwardzenie placu przed remizą, zakupiono 2 ławki i stół a także zorganizowano spotkanie dla mieszkańców Zamiar.
7 czerwca 2018 r. odbyło się spotkanie na temat „zdrowy styl życia sposobem na długie życie” i 28 sierpnia tegoż roku ,,Czytanie w plenerze”, które poprowadziła Zofia Serwach – dyrektorka GBP w Kiernozi.
Gmina Kiernozia i Gminna Rada KGW oraz Stowarzyszenie Zamiary 19 października 2018 r. urządziły konkurs na „Najlepszą tradycyjną potrawę z ziemniaka”. Zaproszono wszystkie koła i stowarzyszenia z terenu gminy. Poszczególne koła reprezentowały: Teresew – Maria Kosiorek, Wolę Stępowską – Wioletta Zimecka, Sokołów Kolonię – Anna Szypszak, Zamiary – Grażyna Budnicka, Wituszę – Anna Warabida, Chruśle – Wioletta Brzozowska, Niedzieliska – Emilia Jaraźna, Osiny – Elżbieta Wasilewska.
Gośćmi na spotkaniu byli: Zofia Mycka – twórczyni ludowa, Krzysztof Figat – starosta łowicki, Andrzej Bogucki – wicestarosta, Beata Miazek – wójt gminy, Ilona Rafalska – radna wojewódzka, Janusz Wasilewski – przewodniczący Rady Gminny Kiernozia i Beata Lewaniak – dyrektor GOK.
18 grudnia 2018 r. w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się szkolenie zorganizowane przez KRUS na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Rok 2018 rozpoczął się dużą stratą dla Stowarzyszenia. Była to tragiczna śmierć czołowej działaczki, skarbniczki Mirosławy Witkowskiej. Zmarła 12 lutego 2018 r.
Przedstawicielki Stowarzyszenia wraz z innymi członkiniami KGW Chruśle i Niedzieliska wzięły udział w udział w zbiórce funduszy na 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbyła się 13 stycznia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Kiernozi. W zbiórce brały udział: Anna Dubiel, Barbara Dubiel, Marta Dubiel, Grażyna Budnicka. Przygotowały stół z potrawami, które następnie były sprzedawane, a dochód przeznaczono na WOŚP. Zbiórka odbyła się w sali OSP w Kiernozi. Razem wystawiły też stoiska inne KGW z terenu gminy.
Dorocznie Dzień Kobiet został zorganizowany przez Rejonową Radę Kobiet. Uczestniczki
wyjechały do kina do Łowicza, a następnie były. na poczęstunku w restauracji Polonia w Zaciszu.
8 marca 2019 roku przedstawicielki Stowarzyszenia: Barbara Dubiel, Grażyna Budnicka, Anna Dubiel i Małgorzata Ambroziak przebywały w Ternach Uniejów. Wyjazd sfinansowała Gminna Rada KGW w Kiernozi. Z okazji święta kobiet życzenia złożył poseł na Sejm Paweł Bejda.
Dnia 11 czerwca 2019 r. zginął tragicznie członek Stowarzyszenia „Zamiary- przyjazna wieś” Rafał Dubiel. Bardzo aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia. Był chętny do pomocy i koleżeński.
Członkinie Stowarzyszenia wzięty udział w Nocy Sobótkowej 23 czerwca 2019 r. Wystawiły stoisko i wzięty udział w konkursie na najsmaczniejszą potrawę pt. „Kiernozkie
smaki”. W nagrodę otrzymały piec konwekcyjno-parowy.
Doceniając pracę i zaangażowanie, członkinie Stowarzyszenia: Anna Dubiel, Barbara Dubiel, Irena Konarska, Monika Fudała, Emilia Kaczorowska, Marzena Dutkowska, Patrycja Dutkowska, Kamila Dutkowska, Jolanta Kaźmierczak i Krystyna Stępień wyjechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego 20 sierpnia 2019 r. Wyjazd ufundowała Gminna Rada KGW.
Z myślą o dożynkach wojewódzkich w Walewicach 26 sierpnia 2019 r. członkinie uplotły wieniec. Doceniono jego piękno, przyznając I miejsce Stowarzyszeniu Zamiary.
Sołectwo z Zamiar zorganizowały Dożynki Parafialne 2019 r. które odbyty się w Kiernozi. Starostami dożynek zostali Monika Ryfa i Grzegorz Dubiel. Sztandar OSP Zamiary nieśli: Krzysztof Budnicki, Dariusz Dutkowski, Patrycja Dutkowska, Robert Witkowski. W przygotowaniach uczestniczyli: Anna Dubiel, Irena Konarska, Janina Dubiel, Alina Ryfa, Barbara Dubiel, Halina Maślanka, Jolanta Kaźmierczak, P. Kaźmierczak, Jolanta Kaźmierczak, Anna Dubiel i Lucyna Budnicka.
Spotkanie jesienne członkiń KGW z terenu gminy odbyto się 5 października 2019 r. w OSP w Osinach. Wśród zaproszonych z Zamiar byli: Janina Ambroziak, Lucyna Budnicka, Alina Ryfa i Grażyna Budnicka.
Na zaproszenie GOK w Kiernozi członkinie Stowarzyszenia 18 grudnia 2019 r. brały udział w warsztatach tworzenia ozdób świątecznych. Wszystkie przewodniczące KGW z terenu Województwa Łódzkiego wzięły udział w I Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Łódzkiego który odbyt się 19 maja 2019 r. Zaproszenie wystosował Grzegorz Schreiber – marszałek województwa łódzkiego.
Źródło:
- Ankieta dotycząca „Atlasu Kultury Ludowej Województwa Płockiego” autorstwa Bożeny Olczak
- Kronika KGW Zamiary i Stowarzyszenia Zamiary-Przyjazna Wieś”
- Archiwum Celiny Kobiereckiej