Gminna Rada Kobiet w Chąśnie

Łucja Sierota
Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet od roku 2016

Gminna Rada Kobiet w Chąśnie reaktywowała się w 1996 roku. Pierwszą przewodniczącą była Krystyna Gałaj z Wyborowa, która pełniła tę funkcję do 2014 roku. Następną przewodniczącą była Monika Mańkowska ze Skowrody Południowej. W 2019 roku przewodniczącą została Łucja Sierota z Chąśna Drugiego i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Gminna Rada Kobiet skupia wokół siebie przewodniczące ze wszystkich wsi gminy Chąśno. W gminie Chąśno działa 15 KGW są to: Błędów, Chąśno, Chąśno II, Chąśno GS, Goleńsko, Karnków, Karsznice Duże, Mastki, Niespusza Nowa, Niespusza Wieś, Sierżniki, Skowroda Południowa, Skowroda Północna, Przemysłów i Wyborów.
Panie wraz z innymi kobietami należącymi do KGW poszczególnych wsi organizują różne spotkania, warsztaty i szkolenia. Wspólnie wyjeżdżają do teatru, na wycieczki krajoznawcze, organizują wyjazdy do Uniejowa.
Sztandarową coroczną imprezą, organizowaną w różnych miejscowościach, z udziałem ponad 100 osób, jest Dzień Kobiet. Ale są też spotkania np. imprezy integracyjne, jak wydarzenie przygotowane jesienią 2015 roku w OSP w Karsznicach Dużych. Bawiło się tam około 200 osób – przede wszystkim członkiń KGW z 15 kół, ale też strażaków z 11 jednostek, ale też wielu zaproszonych gości. Nowością na tej imprezie był pokaz zumby w wykonaniu gospodyń.
28 marca 2015 roku brały udział w Regionalnym Turnieju Sołectw w Szadku i tam zajęły I miejsce w kategorii występów artystycznych wśród 23 kół z województwa łódzkiego – tańczyły wówczas zumbę.
Zumba pojawiała się na imprezach częściej, np. na gminnym Dniu Kobiet, zorganizowanym 12 marca 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chąśnie Drugim.
Podczas gminnych obchodów Dnia Kobiet w Bibliotce w Chąśnie Drugim w 2018 roku, panie mogły poczuć się wyjątkowo za sprawą szarf z napisami i tytułami, jakimi je ozdobiono. Maria Pietrzak otrzymała szarfę z napisem „Wyjątkowa i radosna, kobieta z klasą”, Irena Białas z gminy Bielawy – „Szlachetna i wrażliwa”, Beata Mikituła z gminy Domaniewice – „Aktywna i miła”, Emilia Jaraźna z gminy Kiernozia – „Subtelna i niezwykła”, Grażyna Budnicka z gminy Kiernozia – „Uśmiechnięta i wrażliwa”, Sylwia Gładka z gminy Kocierzew Południowy – „Kreatywna i energiczna”, Anna Rybus z gminy Łowicz – „Atrakcyjna i serdeczna”, Zofia Mycka z gminy Łowicz – „Przebojowa i wesoła”, Monika Wawrzyn z gminy Łyszkowice – „Zmysłowa i dynamiczna”, Teresa Duranowska z gminy Nieborów – „Wdzięczna i elegancka”, Jolanta Perzyna z gminy Zduny – „Twórcza i ambitna”.
Agnieszka Wojda – wójt gminy Kocierzew Południowy oraz Beata Miazek – wójt gminy Kiernozia otrzymały tytuły „Perła gminy”.
Kobiety promują tradycyjne produkty (np. brały udział np. w 2012 roku projekcie Muzeum w Łowiczu „Smak dzieciństwa”, w ramach którego piekły tradycyjne chleby, bulki drożdżowe i rogaliki w piecu chlebowym w skansenie w Maurzycach) i poszerzają kulturę kulinarną swojej gminy. Brały udział w festynach, dożynkach, „Łowickim Jadle” czy „Biesiadzie Łowickiej”. Promują polską, zdrową, regionalną żywność.
Przykładem tej działalności mogą być dożynki wojewódzkie zorganizowane 22 sierpnia 2021 roku Rogowie, na których wieniec z gminy Chąśno zajął II miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego. Za wykonanie wieńca odpowiedzialna była Łucja Sierota, ale pomagały jej Bożena Salamon, Bożena Kośmider, Krystyna Zabrzeska, Agnieszka Zabost, Bożena Brodecka i Róża Kazimierczak.
Biorą udział w różnych akcjach charytatywnych by pomóc potrzebującym. Uczestniczą w organizowanych przez powiat i województwo konkursach.
W 2022 roku panie założyły zespół śpiewaczy „Złote Nutki” i mają na swoim koncie kilka udanych występów.
Razem dla Gminy Chąśno
W 2019 roku gospodynie z gminy Chąśno zarejestrowały swoją działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie KGW – Razem dla Gminy Chąśno. Zarząd Stowarzyszenia tworzą: prezes Irena Kolos, wiceprezes Łucja Sierota, członkinie Agnieszka Rutkowska i Agnieszka Zabost. Stowarzyszenie liczy 22 osoby, a jego siedziba mieści się w jednym z pomieszczeń w Urzędzie Gminy w Chąśnie.
Poprzez rejestrację pozyskują środki na swoją statutową działalność.
Zrealizowały już kilka mniejszych i większych projektów, jak np. wydanie w 2021 roku książki „Gmina Chąśno dawniej i dziś”, napisanej przez Katarzynę Skierską-Piętę, Marka Wojtylaka oraz Tadeusza Żaczka.
W 2022 roku Stowarzyszenia realizowało warsztaty „Sąsiedzkie spotkania z Ukrainą”. Panie z Polski i Ukrainy wspólnie gotowały potrawy charakterystyczne dla ich kuchni, jak np. barszcz biały i barszcz ukraiński. Przy okazji testowały nową kuchenkę i poznawały się.
KGW w gminie Chąśno wciąż rozwija swoje umiejętności i społecznie pracuje na rzecz całego społeczeństwa. Praca ta przynosi im wielką satysfakcję i daje dużo radości.
150-lecie Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich
2 lipca 2016 roku Gminna Rada Kobiet w Chąśnie była organizatorem obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich – wydarzenie miało charakter regionalny, ponieważ do udziału w nim zostały zaproszone osoby z dawnego województwa skierniewickiego, ponieważ działały wówczas takie struktury Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Wśród zaproszonych gości był Władysław Serafin – prezes krajowy tegoż Związku, Bernadetta Niemczyk – przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło Edwarda Gnata – prezesa Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łowiczu oraz Marii Pietrzak – przewodniczącej Rejonowej Rady KGW w Łowiczu.
Podczas tej uroczystości uhonorowane zostały dwie osoby z gminy Domaniewice: Krystyna Burzyńska otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Kółek Rolniczych”, a Teresa Andrzejczak „Order Serca – Matkom Wsi”.
33 inne kobiety otrzymały wyróżnienia za wyjątkowo aktywną pracę na rzecz rozwoju i wspieranie działalności różnych kół.

Album fotograficzny KGW Gminy Chąśno