Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Łowiczu powstała w 1976 r. W tym roku powstał także Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych. Składały się na niego: Kółka Rolnicze oraz Koła Gospodyń Wiejskich.
Pierwszym Kołem założonym na terenie gminy Łowicz było KGW w Bocheniu. Obecnie na terenie gminy Łowicz działają 20 koła. Oto lista tych miejscowości w alfabetycznej kolejności: Bocheń, Dąbkowice, Guźnia, Jamno, Jastrzębia, Klewków, Niedźwiada, Ostrów, Parma, Pilaszków, Popów, Strzelcew, Świeryż Pierwszy, Szczudłów, Świące, Świeryż Drugi, Wygoda, Zawady, Zielkowice.
Jak podają źródła historyczne które dotyczą Bochenia, Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 1921 roku, więc historia ta liczy już ponad wiek. Pierwszą przewodniczącą Koła w Bocheniu była Urszula Rybus.
W 1938 roku Koło w Bocheniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa założyło ochronkę. Kobiety z Zofią Dylewiczową na czele opiekowały się w niej dziećmi w wieku od 3 do 7 lat. Siedziba ochronki mieściła się w domu Franciszka Rybusa (jak opisał dr Stanisław Flis w swojej książce pt. „Krótki zarys historii wsi Bocheń”).
W późniejszym czasie na czas żniw powiat organizował tzw. wiejski dzieciniec, który zapewniał opiekę nad dziećmi właśnie w tym czasie, gdy zbierali zboże. Chodziło o to, aby rodziców odciążyć, a jednocześnie zapewnić dzieciom opiekę. W działalność tej formy opieki zaangażowana była Maria Górczyńska, późniejsza działaczka KGW w Bocheniu.
Przez te wszystkie lata działalność była bardzo intensywna, a motorem napędowym były kolejne przewodniczące: Eugenia Szkup, Klara Madanowska, Helena Szymańska, Kazimiera Rybus, Zuzanna Kołodziejska, Helena Kurczak, Jolanta Stępniak i Barbara Borowiec. Od 2011 roku funkcję przewodniczącej pełni Anna Rybus.
Kobiety integrowały się na spotkaniach: dawniej przy darciu pierza, przędły len lub pakuły. Wymieniały się przepisami kulinarnymi, śpiewały pieśni, w tym religijne i regionalne, opowiadały anegdoty o czarownicach. Wypożyczały naczynia, rozprowadzały kurczaki, brały udział w konkursach na przydomowe ogródki. Przez lata opiekowały się i wciąż się opiekują przydrożnymi krzyżami i kapliczkami.
Były i są organizatorkami i współorganizatorkami szkoleń, pogadanek, spotkań, zabaw tanecznych, dożynek i pokazów kulinarnych. Biorą udział w wycieczkach krajoznawczych, wyjazdach do teatru. Uczestniczą w dożynkach gminnych, powiatowych oraz parafialnych; w świętach i uroczystościach na terenie gminy i powiatu.
Koło współpracuje z: Gminnym Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych, Rejonową Radą Kobiet, Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną, Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Biblioteką, Stowarzyszaniem Rozwoju Wsi Bocheń i Okolic.
Przez kolejne lata członkinie chcą dalej działać społecznie, na rzecz swojego środowiska i swojego koła. Chcą bowiem kontynuować tradycję swoich babć, mam lub teściowych – które zaczepiły im ducha wspólnoty.
Od 10 grudnia 2023 roku Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich gminy Łowicz ma swój sztandar. Został on poświęcony w łowickiej katedrze. – Sztandar to ważny symbol, ale i element pewnej tradycji. Będzie nam towarzyszył w ważnych chwilach i będzie symbolem wspólnoty łączącej wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich gminy Łowicz – mówiła podczas tej uroczystości Anna Rybus.
Sztandar wykonała znana twórczyni ludowa Anna Staniszewska. Na płótnie widnieje herb gminy Łowicz oraz postać św. Marty – patronki wiejskich kobiet.