Koło Gospodyń Wiejskich w Wierznowicach

Przeglądając pierwsze zapiski kroniki, można stwierdzić, że poprzedniczki dzisiejszych gospodyń pracowały w dużo trudniejszych warunkach niż obecnie, a mimo to miały ogromny zapał i ochotę do tego, co robiły.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wierznowicach ma swoją głęboką tradycję. Powstało w 1948 roku, a jego założycielkami było 18 mieszkanek wsi. Spośród nich wyłoniony został Zarząd Koła w składzie:
Przewodnicząca – Maria Kaźmierska
Z-ca przewodniczącej – Zofia Wiechno
Sekretarz – Stefania Guzek
Skarbnik – Maria Fabijańska
Przeglądając pierwsze zapiski kroniki, można stwierdzić, że poprzedniczki dzisiejszych gospodyń pracowały w dużo trudniejszych warunkach niż obecnie, a mimo to miały ogromny zapał i ochotę do tego, co robiły.
Śledząc teksty wpisów, może niektóre wydają nam się śmieszne, ale działo się to ponad 70 lat temu, kiedy wieś wychodziła z zacofania, kiedy zmieniał się jej wygląd zewnętrzny jak również zmieniały się poglądy wiejskich kobiet. Dla przykładu, dzisiaj każda gospodyni doskonale wie, gdzie powinien być i jak powinien wyglądać ogródek warzywny czy kwiatowy. A wtedy przyjeżdżały na wieś instruktorki i w ramach szkoleń organizowały kursy gotowania, pieczenia, szycia itp.
A kobiety z Wierznowic chętnie chłonęły wiedzę, mimo że nie było domu ludowego i trzeba było spotykać się w kolejnych domach mieszkalnych. W takim wiejskim domu była biblioteka, w innym tworzono wspólnie wycinanki, w jeszcze innym przygotowywano dzieci do występów, aby zgromadzone w ten sposób pieniądze, choć nie pokrywały całych koszów, ale chociaż w części przydały się na budowę Domu Ludowego – punktu honorowego każdej wsi.
Później, gdy ten już powstał, można było organizować zabawy taneczne czy dożynki co dostarczało funduszy na wszelkiego rodzaju rozrywki, np. wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do kina lub teatru.
Mijały lata, zmieniał się światopogląd i wygląd zewnętrzny wsi. Ale nie zmieniło się jedno. Koło nadal działa, nadal organizowane są zebrania i różne uroczystości, w których uczestniczą kobiety niezależnie od swojego wieku.
Dorobek to wiele pożytecznych inicjatyw gospodarczych, kulturalnych, oświatowych i niemały majątek będący w posiadaniu naszego Koła, jakim jest sprzęt gospodarstwa domowego. Dom Ludowy, w miarę upływu czasu, stał się mały i niefunkcjonalny.
W związku z tym gospodynie zrobiliły wszystko, aby polepszyć jego wygląd. W tym Kole nie ma problemu z wykonywaniem prac. Członkinie biorą w nich czynny udział. Niektóre prace można zaliczyć do tradycji, są to: dekoracje ołtarzy na Boże Ciało, udział w dożynkach czy uczestniczenie w jarmarkach łowickich. Inne to też prawie tradycja, gdyż nie brakuje obecności kobiet z Wierznowic na Święcie Jesieni w Zdunach czy Turnieju Kół Gospodyń
Wiejskich.
O tym ostatnim warto wspomnieć, ponieważ dwa razy (w kolejnych latach) członkiniom KGW Wierznowice udało nam się zdobyć I nagrodę w konkursie o Puchar Wójta – w roku 2001 oraz 2002.
Co roku startowały w organizowanym w gminie Turnieju Wsi, biorą też udział w prelekcjach na temat pomocy osobom uzależnionym i współuzależnionym od alkoholu.
Taka współpraca zespala ludzi i tak jest też w Kole. Spotykają się razem na różnych uroczystościach: na Święcie Kobiet, opłatku czy Dniu Matki.
Nie sposób nie wspomnieć o roku 2020, kiedy cały świat ogarnęła pandemia nie tylko koronawirusa, ale i strachu. Nie ominęło to i tej wsi. W większości lodzie pozamykali się w domach, ograniczając się tylko do kontaktów telefonicznych. Na szczęście to już się zmieniło.
Przywołując na początku założycielki Koła, nie sposób nie wspomnieć o tych paniach, które są niezmiennie w Zarządzie od 1998 roku, czyli ponad dwie dekady. A są to:
Przewodnicząca– Krystyna Guzek
z-ca Przewodniczącej – Urszula Mikurenda
Skarbnik – Anna Ignaczak
Sekretarz – Joanna Miziołek
Dzisiaj panie liczą na to, że ich Koło przetrwa różne problemy i zawirowania, choć trochę im brakuje następczyń, bo młodzież wyemigrowała do miast, a byłoby szkoda zaprzepaścić ponad 70 lat działalności.
Na koniec warto wspomnieć o Przewodniczących Koła Gospodyń w Wierznowicach, których było łącznie 16:
1948 – Maria Kaźmierska
1960 – Maria Ignaczak
1962 – Stefania Guzek
1965 – Joanna Jachimek
1968 – Jadwiga Bogusz
1970 – Anna Jachimek
1972 – Wanda Gawrońska
1973 – Aniela Błaszczak
1977 – Aniela Miziołek
1980 – Alina Pilich
1981 – Helena Gałaj
1986 – Wiesława Ciesielska
1990 – Wanda Bogusz
1994 – Jolanta Ignaczak
1998 – Krystyna Guzek.

KGW Wierznowice