Zalążek tego koła datuje się na rok 1946, wtedy to powstało KGW Zduny Parcel, założone przez dwie mieszkanki Zdun z Parceli: Mariannę Kuczyńską oraz Marię Charążkę.
Jedna z pomysłodawczyń należała przed laty do KGW Zduny Wieś, a ponadto z inicjatywy tych kobiet powstało przedszkole, które później zostało przeniesione na teren Zdun i istnieje w tym miejscu do dziś.
Kolejną znaczącą datą jest rok 1959, kiedy to powstało KGW zrzeszające gospodynie zamieszkujące Nowe Zduny, Zduny Kościelne, Dąbrowę oraz Jackowice przy trasie.
Pomysłodawczynią była Irena Zydorczuk – nauczycielka tutejszego technikum, rolę przewodniczącej pełniła Stanisława Świerzyńska, a do koła należało 20 osób.
Przez wszystkie lata istnienia koła 1959 – 1990 wiele razy zmieniał się zarząd, rolę przewodniczącej pełniły m. in.: Stanisława Świerzyńska, Maria Charążka, Maria Gałaj, Wanda Gajda, Jadwiga Golan, Maria Kowalczyk, Irena Guzek i Maria Glinda.
Działalność koła i podejmowane przez nie przedsięwzięcia ewaluowały wraz z rozwojem kół. Prowadzono kursy gotowania, pieczenia, przerobu mięsa i ryb. Organizowano pogadanki w tematyce higieny osobistej, szczepień, czy nawet prowadzenia hodowli kurcząt. Ponadto zajmowano się dystrybucją kurcząt i kaczek oraz zwiedzano tutejsze fermy. Wiele lat istniała tradycja przeprowadzania konkursów na najładniejsze ogródki warzywne i kwiatowe. Również tak jak dziś, koła uczestniczyły w życiu kulturalnym.
Organizowano częste wyjazdy do teatru, kina, zoo, czy wycieczki krajoznawcze i do miejsc kultu religijnego. Zajmowano się również przygotowywaniem imprez zarobkowych, np.: loterie fantowe, Sylwestry czy bale karnawałowe.
Zyski z takiej działalności przeznaczano na doposażenie kół w serwis obiadowy, sprzęty kuchenne itp.
Szczególnym wydarzeniem był przyjazd przewodniczącej Światowej Federacji Kobiet w sierpniu 1979 roku. Uroczystość odbyła się w świetlicy SKR Zduny, powitano ją bukietem polnych kwiatów oraz przygotowano poczęstunek. Świętowano również obchody Dnia Kobiet, dożynki, organizowano zbiórki charytatywne na rzecz szpitali i sanatoriów.
Ciekawą inicjatywą w roku 1988 wykazała się Pani profesor Zofia Kujawiak, która była pomysłodawczynią organizacji wydarzenia pt. „Dawne obyczaje w Łowickim”, gdzie zaprezentowano dawne obyczaje, m. in.: darcie pierza, swatanie par, przygotowywanie wesela i przyśpiewki. W wydarzeniu wzięło udział wiele okolicznych kół. Inicjatywa ta spotkała się to z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.
Na przełomie roku 1991-1992 wygasła działalność koła z powodu braku nowych członkiń, a wśród starszych braku chęci i zaangażowania do dalszego działania.
KGW w Zdunach powraca w roku 2016 z nowym zaangażowaniem. Iskrą zapłonową reaktywowania koła była wspólna organizacja dożynek z KGW Zduny Wieś. Po tym święcie gospodynie ze Zdun jednogłośnie zadecydowały o założeniu koła. Pierwsze zebranie wyborcze odbyło się 6 marca 2016 roku w sali OSP Zduny, które nadzorowała przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich – Jolanta Perzyna.
Wybrano pierwszy zarząd na czele, którego stanęła Marzena Wieczorek, zastępcą została Jadwiga Guzek, sekretarzem Lucyna Wójcik, a skarbnikiem Renata Wójcik. Przyjęto nazwę KGW Zdunianki i pod taką koło istnieje po dziś dzień.
Częściowo zmienił się skład zarządu, choć rolę przewodniczącej nadal pełni Marzena Wieczorek, zastępcy – Jadwiga Guzek, skarbnikiem została zaś Monika Pałyga.
Z racji tego, że siedziba mieści się w miejscowej strażnicy, koło często współpracuje z druhami.
Od samego początku wszystkie członkinie, a obecnie jest ich 25, wykazały się ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością, pracowitością oraz chęcią działania na wszystkich polach aktywności. Panie tworzą wielopokoleniowy kolektyw kobiet, które ze wspólnego działania czerpie radość, ogromną satysfakcję i naukę – od siebie wzajemnie.
Specjalność: krupnik i ogórkowa
Przez wszystkie lata działalności członkinie brały czynny udział w wielu wydarzeniach, w których również udawało im się wygrywać nagrody m.in.: w roku 2018 na Księżackim Jadle w Łowiczu zdobyły II miejsce w konkursie na najlepszy krupnik, a w roku 2019 na Księżackim Jadle – III miejscem w konkursie kulinarnym na zupę ogórkową.
Pierwszy konkurs po pandemii zaobfitował I miejscem w konkursie na średniowieczną polewkę Salomei w Tumie. Żadna z pań nie spodziewała się, że po tym sukcesie koło znajdzie się nawet w telewizyjnym wydaniu wiadomości TVP.
Poza konkursami “Zdunianki” uczestniczą często w akcjach charytatywnych, poza tym – jak poprzedniczki – organizują również bale sylwestrowe czy Andrzejki, z czego pozyskują środki na remont sali, wyposażenie kuchni i dokupienie serwisu.
Panie integrują się również z innymi kołami z terenu gminy, spotykając się na Babskich Biesiadach i współpracując przy organizacji festynów i różnych świąt na swoim terenie. Niejednokrotne otrzymują zaproszenia, żeby zaprezentować wspólnie gotowane dania i specjały na różnych świętach i uroczystościach, np. na Wojewódzkich Dożynkach w Uniejowie, Dożynkach w Walewicach, Gminnych Festynach i folklorystycznych wydarzeniach w okolicy. Lecz nie samą pracą, żyje koło, dlatego panie często organizują sobie wypady w swoim gronie. Odwiedziły m.in. Sopot, Kraków, relaksowały się na termach w Uniejowie, wspólnych grillach i spotkaniach z okazji Dnia Matki czy Dnia Kobiet.
Członkinie stale się rozwijają i mają wiele pomysłów na swoje koło. Wyróżniają się własnoręcznie wykonanymi wiankami kwiatowymi oraz folkowym strojem.
„Folkowianki”
Ponadto postanowiły sprawdzić swoje siły również w śpiewaniu. Wiosną roku 2022 zachęcone przez Bibliotekę Publiczną i Domu Kultury Gminy Zduny założyły chór o nazwie „Folkowianki”, którego instruktorem i instrumentalistą został Szymon Mońka.
Uczestniczyły w przeglądzie zespołów śpiewaczych w Żychlinie.
Mimo, że KGW Zdunianki działa od 2016 roku, nadal tworzy zgrany i liczny zespół, który ma zawsze dużo pomysłów, nigdy się ze sobą nie nudzi, ciężko pracuje, ale również czerpie ogromną satysfakcję z działalności.
“Mamy nadzieję, że tej energii nie braknie nam przez wiele lat i będziemy przykładem do naśladowania dla naszych następczyń! Jesteśmy ciekawe, co przyniosą nam kolejne lata naszej działalności…” – napisały członkinie w publikacji “Historia Kół Gospodyń Wiejskich na terenie Gminy Zduny na przestrzeni 1921-2021”, wydanej w 2022 roku.