Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Świeryżu Pierwszym sięgają roku 1957, kiedy to z inicjatywy kilku kobiet rozpoczęła się organizacja życia kulturalnego wśród miejscowych kobiet. Na przestrzeni 65 lat Koło funkcjonowało pod kierownictwem 15 prezesek. Jako pierwsza funkcję tą pełniła Maria Bejda.
Następnymi prezeskami były kolejno: Helena Bejda, Zofia Czarnota, Teodozja Wójcik, Irena Organiściak, Maria Łysio, Helena Podrażka, Stanisława Wojda, Rozalia Jankowska, Jadwiga Dałek, Stanisława Wojda, Wanda Wierzbińska, Małgorzata Gałaj, Zofia Wójcik i lrena Kucharek.
Najdłużej w działalności KGW Świeryż Pierwszy prezeską była Stanisława Wojda, która sprawowała kierownictwo organizacji przez 26 lat. Od początku towarzyszył jej ten sam zarząd.
Każda z poszczególnych prezesek chcąc się wykazać swą działalnością musiała pokonywać wiele przeszkód, gdyż warunki lokalowe były trudne. Zebrania i różne imprezy odbywały się w domach prywatnych, gdzie było zwykle ciasno i mało komfortowo.
Członkinie chętnie brały udział w różnych konkursach, m.in. w konkursie ogródków kwiatowych i warzywnych oraz czystości w zagrodach gospodarczych. Nagrodami w tych. konkursie były sadzonki świerku, które zostały wręczone Mariannie Bejdzie i Anieli Wójcik.
Organizowano także wystawy rolnicze w Szkole Podstawowej w Niedźwiadzie oraz w Świeryżu.
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Świeryżu Pierwszym chętnie uczestniczyły w
wyjazdach organizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łowiczu do teatrów w Łodzi i Warszawie, na różne spektakle i operetki. Odbywały się również wycieczki krajoznawcze jednodniowe lub kilkudniowe.
Członkinie wspólnie z mieszkańcami Świeryża Pierwszego organizowali zabawy taneczne, dzięki którym można było pozyskać środki finansowe na potrzeby KGW. Zabawy te odbywały się na powietrzu, na rozłożonej starej, drewnianej podłodze, w garażach, a później Domu Ludowym w Świeryżu Pierwszym.
W czasie tej działalności odbyło się dużo różnych pokazów i konkursów, m.in. kurs fryzjerski, haftu, kurs pieczenia i gotowania, przetwórstwa mięsnego, pokazy żywnościowe, pokazy układania suchych bukietów i stroików. Kursy i pokazy prowadzili fachowcy, którzy służyli dobrą radą.
Tradycją wsi było i jest wicie wieńca dożynkowego. Co roku delegacja ze Świeryża Pierwszego uczestniczymy w dożynkach gminnych i parafialnych. Przez wiele lat wójt gminy Łowicz Andrzej Barylski doceniał pracę włożoną w uwicie wieńca, nagradzał gospodynie dyplomem oraz talonem pieniężnym. Pozyskane tak pieniądze wykorzystywane są na działalność statutową.
W lipcu 2014 roku KGW ze Świeryża Pierwszego brało udział w Łowickich Żniwach w skansenie w Maurzycach. Podczas tej imprezy Koło miało do dyspozycji swój namiot, w którym mogło sprzedawać swoje własnoręcznie wykonane ciasta, pączki i inne potrawy. W ogłoszonym wówczas konkursie na najlepszy udekorowany chleb, Koło Gospodyń Wiejskich w Świeryżu Pierwszym zajęło I miejsce pod przewodnictwem koleżanki Wandy Wierzbińskiej. Nagrodą główną był 50-litrowy garnek z blachy kwasoodpornej.
Przez kilka lat Koło uczestniczyło w organizowanych w Ostrowie Nocach Świętojańskich, podczas których puszczano na wodę wianki. To piękna tradycja ludowa.
Od roku 2010 do 2016 Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych na czele z prezesem Wiesławem Sierotą oraz Gminą Radą Kobiet (którą kierowała Beatą Rokicka) organizowali przegląd kabaretowy pod nazwą GROPPA. Tu również członkinie KGW ze Świeryża Pierwszego prezentowały się na scenie, zarówno grupowo, jak i indywidualnie. Występy nagradzane były dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
W październiku 2021 roku Wanda Wierzbińska, Zofia Wójcik i Irena Kucharek wystąpiły gościnnie z programem kabaretowym na imprezie integracyjnej w Parmie.
Aktywnie uczestniczymy w zorganizowanych przez przewodniczącą Gminnej Rady Kół Gospodyń Anię Rybus wycieczkach i spotkaniach, m.in. do teatru w Łodzi, term w Uniejowie czy do Trójmiasta.