Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowie nigdy nie prowadziło kronik ani żadnych zapisów na temat swojej działalności. Z tego powodu trudno jest ustalić daty wielu wydarzeń. Pewne jest jednak to, że Koło istniało i prężnie działa od wielu lat. Gospodynie organizowały wspólne spotkania, które były jedyną odskocznią od wiejskiej codzienności, dlatego panie chętnie lgnęły do koła i mocno angażowały się. Z relacji najstarszych członkiń KGW Błędów wynika, że koło zawiązało się około 1971 roku.

W tym czasie swoje usługi prowadziło Kółko Rolnicze, które pomogło w zakupie zastawy stołowej na około 200 osób. Przewodniczącą KGW została Julia Czekaj, która sprawowała tę funkcję do 2008 roku.
U pani Heleny Pachucy wygospodarowano jedne pomieszczenie w komórce na przechowywanie naczyń. Wypożyczaniem zajęła się też Helena Pachucy, ale również Stefania Wróbel. Zakupiona zastawa stołowa była wypożyczana na wesela które w tamtym czasie odbywały się w stodołach. Z tego tytułu KGW miało swoje przychody.
Co roku przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich sprowadzała z wylęgarni pisklęta kurcząt, które gospodynie chętnie kupowały. Panie z Błędowa organizowały wiele spotkań i poczęstunków dla mieszkańców wsi, między innymi bale sylwestrowe i karnawałowe. Chętnych na te imprezy było bardzo dużo, a wszystkie posiłki panie przygotowywały samodzielnie, jednak prym w kuchni wiodła Marianna Burzyńska – późniejsza bardzo dobra kucharka. Imprezy wiejskie najczęściej odbywały się w prywatnych domach gospodyń z Błędowa. Po wielu latach panie bardzo miło wspominały tamte czasy.
Oprócz wiejskich imprez KGW organizowało wycieczki między innymi rowerowe, a w 1986 roku zorganizowały dla mieszkańców wsi wycieczkę do Warszawy. W jej programie znalazło się zwiedzanie Zamku Królewskiego, Starówki, a także rejs statkiem po Wiśle. Z tego wyjazdu zachowało się pamiątkowe zdjęcia.
W 1990 roku naczynia przeniesione zostały do Grażyny Uczciwek, która wraz ze Stefanią Wróbel dalej zajmowała się ich wypożyczaniem. Kiedy powstały ośrodki doradztwa rolniczego, instruktorki organizowały kursy gotowania i pieczenia dla Kół Gospodyń Wiejskich. Podczas tych spotkań panie nabywały nowe umiejętności, pozyskiwały przepisy i wspólnie przygotowywały różne potrawy.
Na tych kursach gospodynie z Błędowa chętnie się spotykały, degustowały wspólnie przygotowane potrawy. Był to czas wspólnych rozmów i nabywania doświadczeń.
W latach 2008 ­– 2013 przewodniczącą została Justyna Kołaczyńska – młoda i energiczna kobieta. KGW zaczęło przeżywać renesans, zakupione zostały nowe naczynia i wszystkie umieszczone zostały tym razem w remizie strażackiej. Wypożyczaniem naczyń zajęła się Wioletta Brzozowska i Grażyna Uczciwek.
Członkinie zaczęły brać udział w różnych festiwalach i konkursach na przykład na wystrój stołu wigilijnego i wielu innych przedsięwzięciach. W latach 2013 – 2014 roku przewodniczącą była Katarzyna Słoma, w 2015 została nią Danuta Dzik – aktywna i oddana działaczka. Skarbnikiem została Karolina Uczciwek – największa pomoc przewodniczącej. Od tej pory organizowane są różne spotkania i bale dla mieszkańców wsi (bal karnawałowy, integracje wiejskie, itp.).
Co roku panie spotykają się z okazji Dnia Kobiet w remizie, pamiętają o nich wtedy strażacy którzy wręczają im kwiaty. Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowie brało udział w gminnych festynach, „Księżackim Jadle” w Łowiczu czy w imprezach powiatowych typu Łowickie Żniwa w skansenie w Maurzycach. Na takie imprezy panie przez kilka dni zbierają się w remizie i przygotowują różne dania: przekąski ciasta i różne napoje. Za uzyskane ze sprzedaży pieniądze kupowane są różne sprzęty do wyposażenia kuchni.
W 2023 roku uzyskane pieniądze wyremontowana została kuchnia, która zyskała nowoczesne oblicze i służy teraz mieszkańcom. 

KGW Błędów