Dwie wsie, dwa Koła, jedna świetlica. Wspólne działania

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Niespuszy działa od ok. 1973 roku. Pierwszą przewodniczącą była Janina Czubak, która pełniła tę funkcję do 1983 roku. Panie przez wiele lat spotykały się w swoich domach, a na spotkania zapraszały m.in. przedstawicieli władz czy prezesa Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, która je wsparła.

KGW Nowa Niespusza
Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Niespuszy działa od ok. 1973 roku. Pierwszą przewodniczącą była Janina Czubak, która pełniła tę funkcję do 1983 roku. Panie przez wiele lat spotykały się w swoich domach, a na spotkania zapraszały m.in. przedstawicieli władz czy prezesa Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, która je wsparła.
Zakupiły własną zastawę i naczynia potrzebne przy organizowaniu różnych imprez na wsi. Spotykały się na kursach gotowania i pieczenia.
W latach 1983 – 2000 przewodniczącą Koła była Zofia Białkowska, od 2000 roku przewodniczącą jest Zofia Cichosz
Członkinie Koła miały możliwość zakupu piskląt kaczych i kurzych, które były sprowadzane przez SKR w Chąśnie, z którym KGW blisko współpracowało.
W 1989 roku w Nowej Niespuszy zorganizowany został festyn u państwa Zofii i Stanisława Czubaków. Okazją do imprezy było otwarcie drogi z Niespuszy do Złakowa Kościelnego.
Członkinie brały udział w szkoleniach i kursach gotowania, prowadzonych przez instruktorkę ODR Elżbietę Jóźwicką.
W 1989 roku Koło brało udział w promowaniu gminy, wraz z chałupniczkami z terenu gminy Chąśno oraz Pauliną Raróg – piekarką z Nowej Niespuszy. Wypiekami, którymi promowano gminę był swojski chleb z pieca, ciasto drożdżowe, amoniaczki oraz scodraki z buraka cukrowego.
Obecnie do Koła należy 12 osób, a jego członkinie deklarują, że starają się współpracować dla dobra wsi i całej gminy.

KGW Niespusza Wieś
Koło Gospodyń Wiejskich w Niespuszy Wsi powstało w grudniu 1970 roku. Główną założycielką i pierwszą przewodniczącą była Zofia Białkowska, pieśniarka i była radna i sołtys wsi, wycinankarka związana ze Sztuką Łowicką. W organizacji Koła pomagały Maryla Anyszka, Stefania Okraska i Zofia Wieteska. Wszystkie panie, które należały do Koła każdego roku zaopatrywały się w pisklęta kurze i kacze sprowadzane przez Spółdzielnią Kółek Rolniczych w Chąśnie.
Przez wiele lat działalności Koła zmieniały się osoby na stanowisku przewodniczącej. Poza Zofią Białkowską funkcję tę pełniły także Zofia Wieteska i Halina Boczek.
W 1987 roku przewodniczącą została wybrana Wiesława Adamowicz, która pełni tę funkcje do dziś.
Na przestrzeni lat KGW współpracowało z SKR w Chąśnie oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, który reprezentowała instruktorka Elżbieta Jóźwicka. Odbywały się różnego rodzaju szkolenia, kursy gotowania oraz pieczenia.
Obecnie do Koła należy 17 osób.
W 1988 roku główną atrakcją wsi były dożynki wiejskie, które zorganizował przy współudziale KGW działacz PSL i społecznik Henryk Żaczek. Wtedy powstał Zespół Śpiewaków, który dał 40-minutowy występ.
Na te dożynki Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały aż siedem wieńców, które podczas uroczystości zostały przekazane przybyłym na tę okazję władzom.
Przez wiele lat działalność Koła prowadzona była w domach członkiń. W 2004 roku gmina odkupiła od prywatnego właściciela ponad pół hektara gruntów, na którym powstała świetlica. Służy ona mieszkańcom dwóch wsi: Niespuszy Nowej i Niespuszy Wsi. Została ona oddana do użytku w 2006 roku, co dało większe możliwości oraz pole do działalności i rozwoju w różnym zakresie.
W 2018 roku obok świetlicy powstał plac zabaw dla dzieci.
Obecnie w świetlicy wiejskiej spotykają się Kola Gospodyń z obu wsi i wspólnie organizują różnego typu uroczystości i spotkania integracyjne takie jak: Dzień Kobiet, wspólne pieczenie pączków na Tłusty Czwartek.
Panie wspólnie zrealizowały projekt pt. „Warzywne inspiracje na wakacje”. Z tego projektu zakupiły do świetlicy zlew dwukomorowy i stół roboczy do kuchni. Panie z KGW Niespusza Wieś i Niespusza Nowa biorą również czynny udział w spotkaniach gminnych KGW i wszelkich wyjazdach do teatru i wycieczkach.