KGW Oszkowice – (Nie)legalny sztandar

Najstarszy sztandar rolników na naszym terenie znajduje się w Oszkowicach. Ma blisko 100 lat i ciekawą historię.
„Łowiczanin” Karola Rybackiego w 1927 roku pisał o poświęceniu sztandaru Kółka Rolniczego w Oszkowicach. Z relacji M. Mszczonowskiego wynika że sztandar został nadany w tymże roku, podczas jubileuszu 20-lecia organizacji.
Sztandar poświęcił ksiądz Marciniak, po nieszporach, podczas odpustu parafialnego w dniu św. Marcina (11 listopada), a z tej okazji do Oszkowic zjechało się bardzo dużo osób.

Z kościoła udali się wszyscy na cmentarz parafialny, gdzie wysłuchali przemówienia właściciela majątku w Walewicach Stanisława Grabińskiego juniora, który mówił m.in. o tym że przez dwie dekady Kółko pełniło funkcję szkoły, ponieważ rolnicy w nim się uczyli, jak podnieść poziom gospodarczy i kulturalny polskiej wsi.

Początki istnienia organizacji Rolniczych w Oszkowicach sięgają czasów sprzed I wojny światowej. To właśnie na terenie tej parafii rodzi się, wychowuje, a później gospodaruje, pierwszy gospodarz w łowickim – późniejszy dwukrotny premier i minister skarbu II Rzeczpospolitej – Władysław Grabski.
To tu pod murami kościoła i podczas imienin Władysława w Borowie rozmawia on z co światlejszymi chłopami o otworzonej w styczniu 1902 roku, działającej na zasadzie prawa handlowego, w spółce gospodarskiej we wsi Bocheń i o prezesowaniu w Okręgowym Towarzystwie Rolniczym w Łowiczu. To podczas tych spotkań apeluje o potrzebę zrzeszania się, o solidaryzm klasowy, o hurtowe sprowadzanie narzędzi rolniczych, nawozów sztucznych, roślin i zwierząt hodowlanych, otworzenie spółdzielni i spółek handlowych, o upowszechnianie umiejętności gospodarskich, organizacji odczytów, wystaw, o edukacji wsi.
Nie bez echa pozostają te słowa.

Najprawdopodobniej równolegle z kółkiem bocheńskim, jako jedno z pierwszych w powiecie łowickim, powstaje Kółko rolnicze i Koło Gospodyń Wiejskich w Oszkowicach. To tutaj wzrasta, a potem rozkwita idea samorządności wiejskiej.

W latach 20. XX wieku w Oszkowicach odnowiono i rozbudowano kościół parafialny, funkcjonuje Szkoła Podstawowa i strażnica. Działają partie polityczne, przykościelne bractwa religijne, Ochotnicza Straż Ogniowa, Spółdzielnia Maślarska, Kasa Stefczyka, Spółka Wodna, Kółko Rolnicze, Koło Młodzieży Wiejskiej!
Odbywają się zabawy, loterie, odczyty i przedstawienia. Koło młodzieży wiejskiej gromadzi fundusze na bibliotekę.
W latach powojennych Kółko Rolnicze reaktywowało się, a wraz z nim odżyła działalność KGW. W latach 70. w Zarządzie zasiadały: Janina Grzelak i Władysława Kajszczak.
W latach 80.: Eufemia Szewczyk, Anna Kuźmińska, Elżbieta Kuźmińska i Regina Grzelak.
W latach 70. sztandar został odnowiony, z zachowaniem wszystkich jego elementów. Pozostawał jednak schowany.
Oficjalnie Kółko Rolnicze i Koło Gospodyń Wiejskich w Oszkowicach nie posiadały sztandaru, nieoficjalnie prezentowano go podczas procesji i pogrzebów członków Koła.
Płótno doczekało się rehabilitacji w grudniu 2006 roku, gdy Sąd Gospodarczy w Łodzi zarejestrował Kółko Rolnicze w Oszkowicach. Wtedy następuje odwołanie starych i powołanie nowych władz organizacji, Zarząd Kółka Rolniczego i KGW w Oszkowicach oficjalnie pokazuje historyczny sztandar.
17 maja 2007 roku w Oszkowicach uroczyście świętowano 100-lecie Kółka Rolniczego oraz 80-lecie fundacji sztandaru. Jubileusz rozpoczął się mszą św. w kościele parafialnym, skąd uczestnicy przeszli do remizy. Tam odbyła się część oficjalna, w czasie której wręczono zarządowi KGW dyplomy uznania za aktywną działalność. Odebrały je: przewodnicząca Krystyna Sobierajska, zastępca przewodniczącej Karolina Pawłowska, sekretarz Elżbieta Czubatka, skarbnik Emilia Grzelak.
Dyplomy otrzymały również panie z Komisji Rewizyjnej: Beata Leśniewska, Anna Szymańska i Marzena Wacławiak; działaczki odpowiedzialne za mienie Koła – Elżbieta Kuźmieńska i Zofia Szymańska.
Nie zapomniano o seniorkach, które znacząco przyczyniły się do przetrwania organizacji, a były to: Janina Grzelak, Władysława Kajszczak, Regina Dałek, Janina Dębska i Krystyna Kasińska.
Kółko Rolnicze w Oszkowicach nie przetrwało do jubileuszu 100-lecia, ale zostało z niego Koło Gospodyń Wiejskich, które w 2007 roku zrzeszało 30 kobiet. Działalność skupiła się na organizacji szkoleń i pokazów i różnej tematyce – od nauki wypełniania wniosków na dotacje unijne, po pokazy: żywnościowe, kosmetyczne, dekorowania stołów i potraw.